WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rozproszone przedszkolaki mogą zarabiać mniej jako dorośli

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego Wasza pensja jest stosunkowo niska, to odpowiedź może tkwić w Waszym dzieciństwie. Nowe badanie ujawniło, że jeśli byliście rozproszeni jako dzieci to jako dorośli będziecie mniej zarabiać.

Naukowcy wykorzystali dane dotyczące oceny behawioralnej 2850 przedszkolaków z Quebec Longitudinal Study of Kindergarten Children. Prawie wszystkie dzieci miały biały kolor skóry (96%) i miały 5 lub 6 lat w 1985 roku.

Dzieci uznawano za rozproszone, kiedy brakowało im koncentracji, miały głowę w chmurach czy brakowało im wytrwałości. 30 lat później naukowcy prześledzili ich zeznania podatkowe składane w latach 2013-2015.

Czytaj też: Psy wykształciły „smutne oczy” aby wpływać na ludzi

Badacze wzięli też pod uwagę IQ czy pochodzenie rodzinne. Okazało się, że znacząco różnią się wynagrodzenia pomiędzy osobami, które jako przedszkolaki były rozproszone a tymi, które potrafiły się skupić.

Średnia pensja mężczyzn wynosiła 27500 dolarów a kobiet 15200 dolarów. Za każdy jednostkowy wzrost nieuwagi osoby zarabiały mniej o kolejno 1271 dolarów i 924 dolary rocznie. Wpływ na zarobki u mężczyzn ma także agresja fizyczna i nieposłuszeństwo – obecność tych cech to kolej 700 dolarów rocznie mniej.

Jak sami widzicie, dzieciństwo ma wpływ na to, kim będziemy w przyszłości i ile będziemy zarabiali. Warto więc od najmniejszy lat ćwiczyć pewne cechy, które będą procentowały w przyszłości.

Czytaj też: Bakterie jedzące ludzkie mięso rozprzestrzeniają się na plażach

Źródło: Livescience