WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Rozwiązanie problemów z dostępnością procesorów Intela to kwestia wielu tygodni

To że obecnie niewiele mówi się o niskiej podaż CPU niebieskich nie oznacza, że związane z nią problemy zostały zażegnane. Dziś CEO firmy Asustek Computer poinformował, że rozwiązanie problemów z dostępnością procesorów Intela to kwestia wielu tygodni.

Te nie są może aż tak odczuwalne, jak przed miesiącem, ale nadal dotyczą wielu układów, których cena nie spadła do odpowiedniego poziomu. Jak się okazuje, powodem niewystarczającej produkcji 14 nm procesorów była premiera 9. generacji Intel Core, która wymusiła na Intelu obniżenie produkcji wcześniejszych modeli, ponieważ te nowsze również korzystały z tego samego rozwiązania. Było to widać m.in. po Core i7-8700K, którego początkowa cena (359$) poszybowała do 400$ w zaledwie kilka dni. Co jednak najgorsze, wiele procesorów nadal nie jest szeroko dostępnych w sklepach za spodziewaną cenę, co ma się utrzymać do II kwartału 2019 roku.

Rozwiązanie problemów z dostępnością procesorów Intela to kwestia wielu tygodni

Tak przynajmniej twierdzi Jerry Shen, którego wypowiedź można podsumować do wskazania ogólnego kryzysu dostaw CPU, eskalacji sporu handlowego pomiędzy USA i Chinami oraz rosnącą konkurencję w segmencie notebooków. Najbardziej zagrożonym jest niski segment, bo nie bez powodu Intel skupia się na produkcji układów Xeon oraz Intel Core. Problemy tej firmy odczuł nawet ASUS, którego niska sprzedaż laptopów (nieprodukowanych w wielkim nakładzie bez braki CPU) przełożyła się na niski wynik finansowy w IV kwartale 2018 roku.

Czytaj też: Intel walczy o wyższą dostępność swoich procesorów

Źródło: TechPowerUp