Nowe zdjęcie z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a umożliwia spektakularne spojrzenie na odległy, międzygwiezdny obiekt. Mgławica zawierająca ogromną gwiazdę, RS Puppis zmienia swoją jasność przez okres sześciu tygodni. 

Cefeidy są wyjątkowo jasne, tysiąc lub nawet dziesięć tysięcy razy jaśniejsze od Słońca. Podlegają powtarzającemu się cyklowi jasności, ponieważ impulsy światła emanują z gwiazdy i rozchodzą się na zewnątrz w tak zwanych „echach światła”. RS Puppis okazuje się wyjątkowo jasna nawet jak na cefeidę. Jej średnia jasność jest 15 000 razy wyższa niż w przypadku centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Posiada również 10-krotnie większą masę od Słońca i ogólnie rzecz biorąc jest 200 razy większa.

Niedawno wykonane zdjęcie pokazuje RS Puppis w centrum. Gwiazda jest otoczona kolorowymi wirami pyłu, rozświetlonymi przez samą gwiazdę. NASA porównuje ten widok do świątecznego wieńca. Tego rodzaju obrazy są nie tylko spektakularne, ale mogą także wgląd w nasze zrozumienie Wszechświata. Śledząc wahania w jasności gwiazdy, wraz z tymi w całej mgławicy, naukowcy mogą zmierzyć echa światła i wydedukować całkowitą odległość pomiędzy Ziemią a RS Puppis. Według NASA wynosi ona ok. 6500 lat świetlnych.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Hubble]

Czytaj też: Ta ogromna gwiazda posiada znacznie mniejszą bliźniaczkę

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej