WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rysujący robot inspirowany pomysłem Leonarda da Vinci

The Leondardo da Vinci Robot Society wystartowało na Kickstarterze z rysującym robotem, który pochodzi od „projektu komputera” Leonardo da Vinci. Z tym jest oczywiście związana historia, według której mechaniczny rycerz wynalazcy sprzed 500 mógł nie tylko wykonywać podstawowe zadania, ale również… rysować.

Firma sprzymierzyła się więc z innym miłośnikiem twórczości Leonarda, aby stworzyć The Drawmaton. To nic innego, jak robot w postaci ramienia, którego wykonaniem i zaprogramowaniem zajął się Robert Sabuda i jego zespół. Co jednak najciekawsze, wspomniana akcja obejmuje również zestawy, które samemu trzeba złożyć. Stąd też obecność trzech wariantów z laserowo wyciętym drewnem i metalowymi elementami (Robot, Slayer i Gamler), które różnią się wyłącznie wyglądem. Ich działanie jest bowiem identyczne i opiera się na ozdobnym dysku Pelato umieszczonym na dużym kole zębatym.

Rysowaniem zajmuje się z kolei dłoń z piórem, która nie musi robić wiele, bo wspomniany dysk Pelato prowadzi akcję w pojedynkę. W nim siedzi też problem, bo jest to swoisty wzór, na którego nie da się wpływać i który występuje wyłącznie w ośmiu wzorach. Firma pracuje jednak nad oprogramowaniem, które pozwoli użytkownikom na tworzenie swoich własnych „kalk”, co jednak i tak będzie wymagało konwertowania cyfrowego dzieła na płyty Pelato. Swój własny Drawmaton zgarniecie już za 99$, ale do jego złożenia poczekacie do czerwca 2019 roku.

Czytaj też: Najinteligentniejsza szczoteczka na świecie czyści zęby w 6 sekund

Źródło: Kickstarter