WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Rzadki prototyp komputera Apple Macintosh trafi na aukcję

Jeden z dwóch ocalałych prototypów komputerów Apple Macintosh z działającym dyskiem Apple o przekątnej 5 ¼ cala zostanie wystawiony na aukcję 4 grudnia.

Kiedy Macintosh został po raz pierwszy wypuszczony na rynek w 1984 roku rynek komputerów oczywiście oszalał. Bo stosunkowo prosty w użyciu sprzęt? Tego było za wiele. Zwłaszcza że do jego cech należało jeszcze zaliczyć nietypowy design, solidny marketing, a przede wszystkim to, że był pierwszym udanym mikrokomputerem z graficznym interfejsem użytkownika i środowiskiem WYSIWYG (What You See Is What You Get).

Dorzućmy do tego wielofunkcyjną obudowę z monitorem, czy mysz, która ma zadziwiająco wiele wspólnego z Cybetruckiem Tesli pod kątem kształtów i voila – dostajemy coś, co może być warte nawet 180000 dolców.

Jednak tak naprawdę opracowanie komputera Mac było proste, ponieważ Apple pracował nad projektem swojego poprzedniego komputera Lisa i wykorzystał najnowsze mikroprocesory, aby przekształcić go w punkt wyjścia dla kolejnej wielkiej rzeczy w komputerach stacjonarnych.=

Prototypowy komputer Macintosh, który trafi do sprzedaży w Bonhams, jest godny uwagi, ponieważ jest wyposażony w 5-calowy dysk „Twiggy”, który pierwotnie był używany w Apple Lisa. Duży napęd dyskietek był przestarzały w 1984 roku i nie działał pod kątem inżynieryjnym dla komputerów Mac, więc ostatecznie został zastąpiony napędem Sony o przekątnej 3-cali.

Według aukcji Bonhams, Steve Jobs rozkazał zniszczenie wszystkich komputerów Macintosh z napędem 5 ¼ cala. Jednak ten jeden, który trafi teraz na sprzedaż, został uchowany przez twórców oryginalnego programu do edycji tekstu MacWrite.

ŹRÓDŁO: New Atlas