WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rzućcie okiem i sprawdźcie ten ciekawy sposób mnożenia ze starożytnego Egiptu

Z matematyką nie każdemu jest po drodze, ale tak to już jest, że w życiu przydają się nam często nawet te najprostsze działania. Rozwiążmy je więc ciekawym, rosyjskim sposobem na mnożenie!

O nim dowiedzieliśmy się z materiału Russian Multiplication – Numberphile, którego podrzucam poniżej. Ten jest dostępny w języku angielskim, ale jeśli nie jest Wam po drodze z jego kuluarami, to nie martwcie się – od tego macie mnie.

Poniżej nasz nauczyciel nazywa ten sposób mnożenia mianem rosyjskiego, ale tak naprawdę sięga on czasów starożytnego Egiptu, gdzie był stosowany. Jak więc mnożyć, jak starożytni? To proste.

mnożenie, sposoby mnożenia, jak mnożyć, mnożenie liczb

Wszystko sprowadza się do dwóch liczb, jakie chcemy ze sobą pomnożyć. Je wypisujemy w tabelce. Dla mnie ot, zwykły notatnik i mnożenie 22 z 11, z którymi rozpoczyna się zabawę następująco:

Na powyższej grafice powinniście widzieć to znacznie łatwiej. Liczbę po lewej dzielimy na połowę, sprowadzając ją do zera i za każdym razem tę po prawej podwajamy. Wyniki podane w nawiasach są niepotrzebne – tutaj występują tylko dla przykładu, bo w praktyce każdą połowę nieparzystej liczby „ucinamy” o cyfrę po przecinku.

Nieparzystość jest jednak tutaj kluczem, ponieważ kiedy już dokończymy tabelkę (po lewej znajdzie się cyfra „1”), musimy następnie dodać ze sobą liczby przy każdej nieparzystej liczbie. Tak więc, tutaj będzie to 176 + 44 +22 i voila, wynik tego to 242, a więc wynik mnożenia 11 z 22.

Proste? Proste, a choć sprowadza się jedynie do ciekawostki, to może uda Wam się zaskoczyć tym kogoś albo nawet zmienić swoje podejście do mnożenia? Wypróbujcie sami!