WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Rzućcie okiem na oryginalny dom w formie jurty

Rzućcie okiem na oryginalny dom w formie jurty

Na stronie Do It Yurtself możemy znaleźć fenomenalną historię pewnej pary z Portland (Zacha Botha i Nicole Lopez), która niedawno zakończyła budowę własnego imponującego domu. Ten jest wyjątkowy na wiele sposobów, a przede wszystkim integracji niestandardowych podejść i wszechobecnej roślinności. Co więcej, para opublikowała wszystkie swoje plany online, a także przewodnik budowy krok po kroku.

Projekt nazwany „Do It Yurtself” (wcale nie mowa o literówce w “Yurt”, to nazwa nawiązująca do namiotu typu jurta) wydaje się być odpowiedni dla entuzjastów małych domów, którzy szukają miejsca z dala od cywilizacji i miejskiej wrzawy. z dala od zabudowanych obszarów miejskich, bez poświęcania zbyt dużej przestrzeni. Położony w odległości około 20 minut od Portland w stanie Oregon wspaniały dom z botanicznym sznytem zajął parze blisko sześć miesięcy na dopracowanie i zaledwie jeden weekend na zainstalowanie zewnętrznej konstrukcji. 

Finalnie oryginalny dom ma średnicę nieco ponad 9,14 metrów i oferuje imponującą powierzchnię wewnętrzną wynoszącą 67,8 m2. Wszystko powstało oczywiście zgodnie z zasadami budowania, sprowadzając się do odpowiedniej izolacji, wykonania i wytrzymałości. Ponoć sam dach wytrzyma ciężar śniegu rzędu 100 kilogramów na jeden metr kwadratowy, choć przy ostrych wiatrach „jurta trzęsie się lekko przy niektórych podmuchach”. 

Wnętrze zostało osobiście zaprojektowane i wykonane przez parę, sprowadzając się do nowoczesnej kuchni, ukrytej łazienki, domowego biura, podwyższonej sypialni na poddaszu, otwartej części wypoczynkowej, cichym kąciku do czytania, czy zewnętrznym drewnianym tarasie.  Sypialnia na poddaszu oferuje wystarczająco miejsca na podwójne łóżko i ma nad sobą efektowny okrągły świetlik. 

Całkowity koszt projektu wyniósł około ćwierć miliona złotych. Najwięcej budżetu pochłonęła sama zewnętrzna konstrukcja, bo nieco ponad 170 tysięcy złotych. Chętni na taką inwestycje? Więcej znajdziecie na samej stronie Do It Yurtself.

ŹRÓDŁO: New Atlas