Reklama
aplikuj.pl

Dawniej uznano je za fałszywki. Monety potwierdziły istnienie rzymskiego przywódcy

Dzięki monetom znalezionym w Transylwanii w 1713 roku historycy mogli potwierdzić istnienie rzymskiej postaci zwanej Sponsjanem.

I choć początkowo uznawano te artefakty za fałszywe, to w toku analiz naukowcy stwierdzili, że mają do czynienia z rzeczywistymi pamiątkami sprzed wielu lat. Na monetach widać profil mężczyzny oraz podpis „Sponsian„.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja zabrała się za archiwalne zdjęcia. Sprawdź jak sobie radzi

Przełom w sprawie nastąpił dzięki przedstawicielom University College London i University of Glasgow, zdaniem których Sponsjan był dawno zaginionym regionalnym władcą. Zanim badacze doszli do takich wniosków wykorzystali kilka technik obrazowania, między innymi mikroskopię światła widzialnego, obrazowanie w ultrafiolecie, skaningową mikroskopię elektronową i spektroskopię w podczerwieni z transformacją Fouriera.

Monety z wizerunkiem Sponsjana znaleziono w Transylwanii w 1713 roku

W ten sposób autorzy publikacji zamieszczonej na łamach PLOS ONE wykazali, że mikrouszkodzenia wykryte na powierzchni monet najprawdopodobniej powstały w związku z długoletnim pozostawaniem tych pieniędzy w obiegu. Badacze przypuszczają, że Sponsjan był liczącym się dowódcą armii w Dacji, dawnej prowincji rzymskiej zlokalizowanej na terenie współczesne Rumunii. Miałoby to przypadać na okres działań wojennych około 260 roku.

Czytaj też: Znaleźli rzadkie złote monety. Pochodzą z okresu czarnej śmierci

Naukowa analiza tych ultra rzadkich monet ratuje regionalnego cesarza Sponsjana od zapomnienia. Nasze dowody sugerują, że rządził rzymską Dacją, odizolowaną placówką wydobywającą złoto, w czasie, gdy imperium było nękane przez wojny domowe, a pogranicze było opanowane przez plądrujących najeźdźców.

wyjaśnia Paul N. Pearson, główny autor badań