Reklama
aplikuj.pl

Koloseum zostanie odrestaurowane. Poznaliśmy szczegóły zmian

Rzymskie Koloseum, czyli prawdopodobnie najbardziej znany amfiteatr na świecie, zostanie poddany rewitalizacji. Tamtejsza podłoga ma być przywrócona do dawnej świetności, zapewniając odwiedzającym widok z perspektywy gladiatora na całą budowlę.

Włoski minister kultury Dario Franceschini ogłosił wczoraj rozpoczęcie prac nad realizacją projektu wartego ponad 80 milionów złotych. Taka kwota ma zostać przeznaczona na odrestaurowanie podłogi pokrywającej arenę. W efekcie turyści przybywający do Rzymu będą mogli stanąć tam, gdzie dawniej legendarni wojownicy walczyli z dzikimi zwierzętami i innymi gladiatorami na śmierć i życie.

Czytaj też: LEGO Colosseum – zobaczcie największy w historii zestaw LEGO!

Przetarg na realizację przedsięwzięcia wygrała firma Milan Ingegneria, która zajmie się instalacją drewnianej, rozsuwanej podłogi, a projekt ma zostać ukończony w ciągu dwóch lat. Oznacza to, że już w 2023 roku odwiedzający będą mogli zobaczyć rezultaty prac. Co więcej, będą one miały odwracalny charakter, dzięki czemu podłoga będzie mogła zostać usunięta, gdyby plany dotyczące Koloseum się zmieniły.

Budowa Koloseum rozpoczęła się w 72 roku z inicjatywy cesarza Wespazjana

Nowa podłoga będzie składała się z drewnianych listew zamocowanych tak, aby dało się je obracać o 90 stopni. Mobilny system będzie umożliwiał szybkie zasłanianie i odkrywanie struktur znajdujących się poniżej. Dzięki temu owe warstwy będą chronione przed deszczem, a jeśli pojawi się taka potrzeba – możliwe będzie ich przewietrzenie. Samo Koloseum zostało ponownie otwarte dla zwiedzających w zeszły poniedziałek. Wcześniej było zamknięte przez ponad miesiąc – nie pierwszy raz od początku ubiegłego roku.

W ramach ustalonych środków bezpieczeństwa turyści mogą poruszać się tylko w jedną stronę, a ich liczba jest ograniczona do 1260 dziennie. Dla porównania, w 2019 roku Koloseum było średnio odwiedzane przez 25 tysięcy osób na dobę. Słynna budowla, jedna z najbardziej charakterystycznych w kontekście historii starożytnej, została wzniesiona za panowania cesarza Wespazjana w 72 roku i ukończona, gdy Cesarstwem rządził jego następca, Tytus, w 80 roku n.e.

Czytaj też: Dlaczego starożytni Egipcjanie tak bardzo lubili koty?

Oryginalna podłoga była wykorzystywana do 1800 roku. Właśnie wtedy, na początku XIX wieku, podjęto decyzję o jej usunięciu, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia wykopalisk archeologicznych obejmujących podziemne warstwy starożytnej struktury. W przeszłości rzymski amfiteatr był wyposażone w drewnianą podłogę pokrytą piaskiem. Na jej powierzchni znajdowała się sieć tuneli, którymi przemieszczali się gladiatorzy. Teraz na odrestaurowanej scenie mają się odbywać m.in. wydarzenia kulturalne.