Reklama
aplikuj.pl

Pierwsze takie roboty na służbie. S-MET już działają w armii USA

S-MET

Dowiedzieliśmy się właśnie, że firma General Dynamics Land Systems dostarczyła w ostatnim czasie pierwszą transzę 16 pojazdów Small Multipurpose Equipment Transport (S-MET) armii amerykańskiej. To pierwsze takie roboty na służbie, które można określić mianem „zrobotyzowanych mułów”.

General Dynamics LS po wygraniu przetargu w 2020 roku, dostarczyło właśnie roboty kołowe S-MET Armii USA

Oparty na taktycznym transportowcu wielozadaniowym (MUTT) GD, dostarczony armii USA S-MET jest ośmiokołowym zrobotyzowanym pojazdem. Zmniejsza obciążenie oddziałów, pełniąc funkcję transportera sprzętu, ale jednocześnie ma również pewnego rodzaju elastyczność dla szerokiej gamy funkcji i ładunków bojowych, wsparcia bojowego i wsparcia usług bojowych.

Jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć ten przełomowy potencjał bezzałogowego pojazdu naziemnego. Dzięki naszemu partnerstwu z armią, General Dynamics Land Systems pozostaje w czołówce w dziedzinie zrobotyzowanych pojazdów bojowych, które mają za zadanie odciążyć żołnierzy od nudnych, brudnych i niebezpiecznych misji teraz i w przyszłości

– powiedział Gordon Stein, wiceprezes i dyrektor generalny ds. operacji w USA w General Dynamics Land Systems.

Czytaj też: Chiny: okręty podwodne marynarki wojennej będą zasilane bateriami litowo-jonowymi

S-MET jest wyposażony w hybrydowo-elektryczny układ napędowy, dzięki czemu łączy zalety spalinowych systemów (wyższy zasięg, krótki czas tankowania) z elektrycznymi (niższy hałas pracy, natychmiastowy moment obrotowy, wyższa trwałość, mniejsza potrzeba konserwacji). Jednocześnie jest obsługiwany przez operatora jedną ręką.