WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

SafeCore sposobem na wybuchające baterie?

W większości przypadków akumulatory litowo-jonowe są wyjątkowo bezpieczne. Ale jeśli bateria jest przeładowana lub ma wewnętrzne zwarcie, może się zapalić i eksplodować. Niestety zdarza się to na tyle często, że trafiają się przypadki uszczerbku na zdrowiu wśród ludzi. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energooszczędne akumulatory o dużej pojemności i niskim koszcie, które zapewniają ogniwa litowe, inżynierowie przedstawili wiele propozycji, jak zwiększyć bezpieczeństwo tych akumulatorów. Amionx, firma z Carlsbad w Kalifornii twierdzi, że jej rozwiązanie obniża ryzyko eksplozji. Prawdopodobnie do końca 2019 r. patent uzyska licencję na wprowadzenie do użytku komercyjnego. 

Amionx twierdzi, że opatentowana technologia o nazwie SafeCore sprawia, że ​​mniej prawdopodobne jest, że bateria wybuchnie lub się zapali z powodu nieszczelności termicznej. Ten stan może wystąpić, gdy akumulator jest przeładowany lub jeśli między dwiema elektrodami wystąpi zwarcie, prowadząc do odparowania rozpuszczalnika. Aby temu zapobiec, Amionx wstawiła cienką warstwę materiału (o grubości do 1 do 5 mikrometrów) pomiędzy każdą elektrodą i kolektorem prądu.

Celem jest uwolnienie energii powoli i bezpiecznie. Dodanie warstwy SafeCore zmniejsza pojemność komórki o 1 do 3 procent, ale Amionx twierdzi, że przedłuża to żywotność baterii. Firma próbuje teraz uzyskać licencję producencką. W przeciwieństwie do innych startupów pracujących nad tego typu technologiami, Amionx nie rozpoczęło od zera. Jest bowiem częścią American Lithium Energy (ALE), która od ponad dekady dostarcza akumulatory litowo-jonowo dla amerykańskiego wojska.

Inżynier Paul Kohl stwierdził jednak, że technologia nie jest tak rewolucyjna jak mogłoby się wydawać. Wszystko przez producentów, którzy zazwyczaj ponoszą winę za awarie, stosując niskiej jakości materiały. Tego typu przedsiębiorstwa prawdopodobnie nie skorzystają z licencjonowanych rozwiązań takich jak SafeCore.

[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: Amionx]

Czytaj też: Jak ważny jest recykling baterii oraz akumulatorów