Największym problemem w walce z guzami jest dostarczenie leków bezpośrednio do danego miejsca. Nowe podejście zostało właśnie opracowane przez naukowców z Virginia Tech.

Wykorzystali oni właściwości penetracyjne salmonelli. Już 6 lat temu jeden z naukowców wpadł na pomysł, aby wykorzystać bakterie w celu przemycania leków do guzów. Nowa technologia została nazwana Autonomous Drug Delivery System (NanoBEADS). Wykorzystuje ona nanocząsteczki do przenoszenia leków przeciwnowotworowych, które chemicznie zostały związane z atenuowanym szczepem bakterii Salmonella enterica serovar Typhimurium VNP20009. Jest to osłabiona wersja bakterii, która nie zaraża organizmu.

W badaniach laboratoryjnych naukowcy stwierdzili 80 krotny wzrost penetracji organizmu i dystrybucji nanocząsteczek. Zadowolenie z wyników podali NanoBEAD myszom. Okazało się, że retencja nanocząsteczek w guzach litych była nawet do 100 razy większa od klasycznych metod dostarczania leków. Naukowcy rozwijają swoją metodą i w przyszłości chcą przejść do badań klinicznych.

Czytaj też: Rozpoczynają się badania na ludziach przełomowego leczenia demencji

Źródło: Newatlas

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej