Opowieść o wyścigowym samochodzie Porsche 935

samochodzie Porsche 935, Porsche 935, Moby Dick, Porsche 935 Moby DIck

Porsche w swojej oficjalnej serii Top 5 na Youtube, przedstawiło nam opowieść o samochodzie Porsche 935, którego możecie znać pod nazwą Moby Dick.

O Moby Dicku, czyli samochodzie Porsche 935

Najnowszy film Porsche opowiada o historii samochodu wyścigowego 935/78, który zyskał swój legendarny przydomek Moby Dick przez swój charakterystyczny, przepastny, jak na tamtejsze standardy tył. Natomiast z przodu jego spłaszczone kształty zostały spowodowane etosem “kształt za funkcją”, bo musiano jakoś wygospodarować miejsce na olej i chłodnicę międzystopniową.

Porsche przypomniało też o przepisach wyścigowych, które wbrew inżynierom firmy, wymagały, aby znajdujący się za kabiną sześciocylindrowy silnik o pojemności 3,2 litra był chłodzony nie wodą, a powietrzem.

Finalnie, chociaż Porsche 935 ‘Moby Dick’ nie odniósł takiego sukcesu jak inne samochody wyścigowe niemieckiego producenta, to Porsche i tak nie jest za niego wstyd. Pomijając to, że jego jedyne zwycięstwo miało miejsce w 1978 roku, ten samochód sportowy zyskał i tak miano kultowego.