Reklama
aplikuj.pl

Samolot odrzutowy na amoniak. Firma Aviation H2 podała termin pierwszego lotu

Samolot odrzutowy na amoniak, Firma Aviation H2

Australijska firma Aviation H2 chce oczyścić loty komercyjne poprzez dostosowanie istniejących samolotów do spalania ekologicznego amoniaku zamiast standardowego paliwa. W tym celu ogłosiła kolejną część swojego planu, według którego do połowy przyszłego roku wzniesie w powietrze pierwszy samolot odrzutowy na amoniak.

Firma Avation H2 ma w planach zrewolucjonizować lotnictwo. Testowy samolot odrzutowy na amoniak udowodni ogromny potencjał

Sam w sobie amoniak to nie tylko skuteczny nawóz. Jest również obiecującym nośnikiem energii i przyszłościowym paliwem o interesującym potencjale dekarbonizacji lotnictwa, transportu morskiego czy kolejowego. W przyszłości potencjalnie może być również wykorzystywany jako łatwiejszy sposób transportu i magazynowania ekologicznego wodoru.

Istnieje kilka różnych sposobów pozyskiwania energii z amoniaku w postaci energii elektrycznej, ale Aviation H2 poszło najprostszą i najbardziej obiecującą drogą. Skupiło się bowiem na jego potencjale jako paliwa do spalania, kiedy okazało się, że wprowadzeniu kilku modyfikacji zwykły silnik odrzutowy można przystosować do zasilania amoniakiem, eliminując w ten sposób wszystkie emisje dwutlenku węgla.

Czytaj też: Sztuczna skóra żyjąca własnym życiem. Jak ten YouTuber ją stworzył?

Początkowym celem firmy jest zbudowanie i przetestowanie w locie małego regionalnego, dziewięciomiejscowego odrzutowca. Kroki w tym kierunku zostały już podjęte, bo po trzech miesiącach badań wykonalności firma podpisała umowę z operatorem FalconAir, dzięki której uzyskała dostęp do hangarów, obiektów i licencji na prowadzenie działalności.