Reklama
aplikuj.pl

Samonaprawiający się beton przyszłości

Beton to materiał budowlany znany od wieków – korzystali z niego już starożytni Rzymianie przy budowie Panteonu ok. dwóch tysięcy lat temu. Od tego czasu, wciąż szukamy sposobów aby uczynić go trwalszym i odporniejszym. Mikrobiolog z holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Delft, Henk Jonkers od 2006 roku pracuje nad stworzeniem substancji zwanej „biobetonem”.

concrete01

Jednym z największych problemów tego materiału jest jego pękanie i powstawanie szczelin. Przez te szczeliny przecieka woda, co może ostatecznie spowodować powiększanie się dziur. Co gorsza w budowlach w których beton wzmocniony jest metalowymi elementami, woda może doprowadzić do ich korozji, co na dłuższą metę może skutkować zawaleniem się. Holenderski badacz uważa, że znalazł rozwiązanie problemu. Stworzył on „Środek wspomagający gojenie”, zawierający bakterie które są w stanie wyprodukować wapień.

concrete02

Kiedy beton pęka i powstają szczeliny, bakterie aktywują się pod wpływem wody. Tak wyglądało pęknięcie podczas rozpoczęcia testów:

concrete03

A tak dwa miesiące później:

concrete04

Według badacza najtrudniejszym elementem było dobranie odpowiednich bakterii, takich które pozostawałyby w uśpieniu przez długi okres czasu (nawet latami) i uaktywniały się dopiero podczas określonych okoliczności, w tym przypadku dzięki obecności wody. Wybrał do tego bakterie rodzaju Bacillus, bo rozwijają się w warunkach zasadowych i produkują zarodniki, które są w stanie przetrwać dekady bez tlenu i pożywienia.

W celu produkcji wapienia, bakterie potrzebują pożywki – Jonkers rozważał cukier, lecz rezultatem byłby wtedy miękki i słaby beton, dlatego też ostatecznie zdecydował się na mleczan wapnia. Związek ten razem z bakteriami umieszczony został w biodegradowalnych plastikowych kapsułkach – kiedy dostaje się do nich woda, kapsułki te rozpuszczają się, wówczas uaktywnione bakterie zaczynają „zjadać” mleczan wapnia i dzięki temu mnożyć się, zamykając tym samym pęknięcia.

Beton to najpopularniejszy materiał budowlany na świecie. Taka jego „umiejętność” znacząco przedłużyłaby wytrzymałość tworzonych z niego struktur.

concrete05

[źródło: cnn.com, zdjęcia: astounde.com]