Reklama

Samsung, Hynix i Micron pozwani za manipulowanie ceną DRAM

Hynix

Wkrótce może okazać się, że najwięksi producenci kości pamięci nie mają tak czystego sumienia, jak mogliśmy przypuszczać. Zmowę kartelową, czyli zwyczajne łamanie praw antymonopolistycznych spróbuje udowodnić kancelaria prawnicza Hanges Berman, która złożyła właśnie pozew do kalifornijskiego sądu.

Zacznijmy może od początku, czyli od nagłego wzrostu ceny kości DRAM jeszcze w ostatnich tygodniach 2016 roku. Na początku wielu uważało ten incydent za chwilowy i doszukiwało się problemu w ostatnich dostawach. Kiedy jednak mijały kolejne tygodnie, a koszt m.in. pamięci DDR4 rósł w górę, to usprawiedliwiano zaistniałą sytuację zbyt wysokim zapotrzebowaniem spowodowanym przez rynek mobilny. Kancelaria Hanges Berman doszukała się powodu w zupełnie innym miejscu, dlatego postanowiła wystosować pozew przeciw firmie Samsung, Hynix i Micron.

Według przeprowadzanych śledztw zdecydowali się oni na obniżenie dostaw pamięci DRAM na przełomie 2016 i 2017 roku. Miało to oczywiście na celu sztuczne zawyżenie ceny, które doprowadziło do rekordowych zysków firm. Takie praktyki łamią oczywiście prawo rozprawiające o tworzeniu karteli oraz stosowaniu technik monopolistycznych. To z kolei ma uzasadnienie, ponieważ Samsung, Hynix i Micron odpowiadają za 96% dostaw na całym świecie. Co ciekawe, według kancelarii cena rosłaby dalej, gdyby nie rząd Chin, który ostatnio zdecydował się przyjrzeć sprawie.

Nam pozostaje tradycyjnie czekać na rozwój wydarzeń. Nie można jednak nie wspomnieć o sukcesie Hanges Berman, którzy jeszcze w 2006 wygrali podobną sprawę, wygrywając jednocześnie 300 mln dolarów.

Źródło: techpowerup.com