WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Co z 5 nm LPE procesem Samsunga? 10% wzrost wydajności już w zasięgu ręki

Co z 5 nm LPE procesem Samsunga? 10% wzrost wydajności już w zasięgu ręki

Samsung poinformował o stanie swojego 5 nm procesu LPE (Low Power Early) podczas spotkania związanego z ogłoszeniem wyników finansowych za III kwartał bieżącego roku.

Samsung rusza z produkcją układów 5 nm LPE

W ciągu ostatniego roku odlewnia Samsunga zajmowała się produkcją układów w 7 nm procesie Low Power Performance, jako najbardziej zaawansowanej technologii. To jednak właśnie się zmieniło, jako że Samsung ruszył już z produkcją układów 5 nm LPE.

Czytaj też: Pojawiły się wyniki wydajności Intel Rocket Lake-S
Czytaj też: AMD prezentuje kolejne testy RX 6900 XT i RX 6800 XT
Czytaj też: Manli prezentuje nową kartę RTX 3070

Dotarcie do tego momentu wcale nie było dla firmy łatwe, jako że ta borykała się z problemami wydajności, ale te najwidoczniej zostały już zażegnane. Owocem tego będzie ekskluzywna dla Samsunga produkcja układu SoC Qualcomm Snapdragon 875 5G.

Czytaj też: Kiedy Samsung zaprezentuje Exynos 1080?
Czytaj też: BLIK w Banku Pocztowym dla korzystających z aplikacji EnveloBank
Czytaj też: Żywotność dysków SSD. Czy można zaufać pogromcom talerzowców?

Ulepszenia między 5 i 7 nm procesem technologicznym sprowadzają się do 10% wzrostu wydajności albo 20% obniżenia poboru energii przy tej samej mocy obliczeniowej i złożoności układu. Wszystko dzięki 33% wzrostowi gęstości tranzystorów FinFET, które są wyżerane w układach przy użyciu metody Extreme Ultra-Violet i korzystają z nowości pokroju izolacji Smart Difusion Break, czy elastycznego rozmieszczenia styków.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News