WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Samsung rozpoczął produkcję 256 Gb kości V-NAND 5. gen

Samsung to największy gracz na rynku pamięci NAND, co widać nie tylko po udziałach na rynku, ale również jakości oferowanych układów, które często znajdują się na pokładzie topowych nośników (oraz pamięci RAM w przypadku kości DRAM). Firma wie jednak, że takie miano zobowiązuje, dlatego wystartowała w tym tygodniu z najbardziej zaawansowanymi NAND. Rzućcie okiem na 256 Gb kości V-NAND 5. gen.

Na początek może krótkie wyjaśnienie pojęcia V-NAND, która w tym przypadku nie oznacza jednak piątej generacji od Samsunga. V-NAND, to określenie na pamięci, które posiadają wertykalnie poukładane warstwy, co owocuje niższymi kosztami produkcji i wyższą wydajnością. Te 256 Gb kości V-NAND 5. gen będą swoistą rewolucją na rynku, ukrytą jednak pod obudową wydajnych dysków. Mowa o nowym interfejsie Toggle DDR 4.0, który zaowocuje o 30% wyższą prędkością transmisji danych pomiędzy pamięcią podręczną, a pamięcią masową. W grę wchodzi oczywiście cache obecny na dysku SSD.

Najważniejszym usprawnieniem ma być jednak obecność aż 90 warstw komórek pamięci, które zmniejszono o 20%. Ma w jeszcze wyższy sposób zapobiegać interferencji (cross-talkingowi) oraz zwiększyć efektywność przepływu danych. Oczywiście masowa produkcja 256 Gb kości V-NAND 5. nie oznacza, że już w sklepie znajdziemy wyposażone w nie nośniki. Na te będziemy zmuszeni poczekać jeszcze trochę. Spekuluje się, że prezentacje pierwszych dysków ujrzymy dopiero na targach CES… w 2019 roku.

Źródło: kitguru.net