Badania Curtin University pokazały, w jaki sposób można powiązać zdjęcia satelitarne z istniejącą globalną siecią teleskopów radiowych, aby stworzyć rewolucyjny obraz całej Ziemi i kształtujących ją procesów geologicznych.
Badania opublikowane w Geophysical Research Letters wykazały, że zdjęcia satelitarne rejestrujące ruch powierzchni Ziemi na różnych kontynentach można zintegrować za pomocą radioteleskopów, aby uzyskać globalny obraz i nowe zrozumienie procesów geologicznych i tych powodowanych przez człowieka.
W tym zadaniu to globalna sieć radioteleskopów jest kluczowym ogniwem do integracji satelitarnych pomiarów ruchów naziemnych w skali globalnej. Wszystko przez to, że wysokość powierzchni Ziemi jest stale zmieniana przez siły geologiczne, takie jak trzęsienia ziemi i skutki działalności człowieka. Jak mówi jeden z badaczy:
Coraz więcej naukowców mierzy te zmiany za pomocą globalnego zasięgu obrazów z satelitów radarowych, jednak wcześniej nie było możliwe łączenie ze sobą ruchów gruntu mierzonych na różnych kontynentach, ponieważ są one mierzone względem dowolnego punktu, a nie globalnie spójne rama odniesienia.
Po raz pierwszy zastanawialiśmy się, jak zintegrować te pomiary w skali globalnej, a potencjalne korzyści tego podejścia pod względem zrozumienia procesów kształtujących skorupę naszej planety są znaczące.
Dr Parker powiedział, że badanie przeprowadzone we współpracy z naukowcami z University of Tasmania i Chalmers University of Technology w Szwecji wykazało, że istniejąca już globalna sieć radioteleskopów może być brakującym ogniwem do zintegrowania tych pomiarów satelitarnych na całym świecie.