WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Seagate stworzył dysk SSD o pojemności 60 TB

Dyski to jedyny dział komputerów, gdzie nie pracuje się nad ich miniaturyzacją ale nad tym by były coraz bardziej pojemne. Ważne to jest w szczególności dla firm, które składują setki terrabajtów danych. Wtedy im pojemniejsze dyski tym mniej powierzchni one zajmą. W zawiązku z tym Seagate zaprezentował największy na świecie dysk SSD- 60TB SAS SSD.

Tak jak we stępie wspomniałem, dysk przeznaczony jest dla firm. Większość ludzi nie potrzebuje bowiem aż takiej pojemności. SAS SSD skierowany jest w szczególności do centrów przetwarzania danych. Ma on dwa razy większą gęstość i cztery razy większą pojemność niż jego najbliższy konkurent. Zmieścić na nim można by 400 milionów zdjęć albo 12 tysięcy filmów z płyty DVD!

Mike Vildibill, wiceprezydent Advanced Technologies and Big Data w HP komentuje:

Biorąc pod uwagę dzisiejsze centra danych, optymalne technologie są tymi, które mogą pomieścić ogromne ilości danych i nie zajmują za dużo miejsca. W związku z tym ciągle poszukujemy nowych dróg do zapewnienia jak najwyżej gęstości w konfiguracjach centrów danych.

Seagate uważa także, że architektura dysku pozwala na łatwe poszerzenie pojemności nawet do 100 TB. Firma także nie podała ceny dysku ale zapewniła, że trafi on na rynek w 2017 roku.