Stało się. 6 października premierę zaliczyły nowe smartfony od Google — Pixel 7 i Pixel 7 Pro. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Google nie szaleje ze smartfonowymi premierami. W tym roku, łącznie z Pixel 6a, firma wypuściła jedynie trzy modele, z czego dwa wczoraj. Co ma do zaoferowania seria Pixel 7? Pod kątem wyglądu seria kontynuuje design przyjęty w poprzedniej generacji. Mamy więc charakterystyczną poziomą wyspę aparatów, która od razu rzuca się w oczy. W tym roku Google nieco ją unowocześniło, w modelu podstawowym dostajemy dwa obiektywy w otworze w kształcie pastylki, natomiast w wariancie Pro dochodzi do nich jeszcze jeden obiektyw.
Zanim przejdziemy do specyfikacji obu modeli, poświęcimy chwilę układowi Tensor G2. Chipset został wyprodukowany w 4nm procesie technologicznym firmy Samsung. Wykorzystuje 2x rdzenie Cortex-X1, 2x A78 i 4x A55, GPU to Mali-G710 MC10. Wedle zapewnień producenta, nowy procesor jest w stanie uruchamiać zadania uczenia maszynowego o 60% szybciej i o 20% wydajniej. Dzięki niemu Google mogło zaimplementować w serii Pixel 7 funkcje takie jak Photo Unblur – ta wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję Google do usuwania rozmyć i szumów ze starych zdjęć zrobionych lata temu dowolnym starym telefonem.
Warto też wspomnieć, że seria Pixel 7 ma gwarancję 3 głównych aktualizacji systemu i 5 lat poprawek bezpieczeństwa. Oba modele trafiają na rynek z Androidem 13.
Specyfikacja Pixel 7
Zaczynając od modelu podstawowego, ten wyposażony został 6,3-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości FHD+. Jego jasność szczytowa jest o 25% wyższa niż u poprzednika. Nadal jednak mamy częstotliwość odświeżania tylko 90 Hz. W okrągłym otworze umieszczono aparat do selfie 10,8 Mpix o polu widzenia 92,8°. Dla porównania, uubiegłoroczny Pixel 6 miał 8-megapikselową kamerkę z polem widzenia 84 °. Skoro już przy aparatach jesteśmy, to z tyłu znalazł się aparat główny 50 Mpix i ultraszerokokątny obiektyw 12 Mpix.
Pixel 7 napędzany jest przez układ Tensor G2 w połączeniu z 8 GB RAM i 128 lub 256 GB pamięci wbudowanej. Bateria o pojemności 4355 mAh ma wystarczyć na około 31 godzin normalnego użytkowania.
Co oferuje Pixel 7 Pro?
Model pro dostał większy, bo 6,7-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości QHD+ i ze zmienną częstotliwością odświeżania 10-120 Hz. Boki wyświetlacza nie są tak zakrzywione jak w zeszłym roku, choć ekran nadal jest chroniony Gorilla Glass Victus. Czytnik linii papilarnych został umieszczony pod wyświetlaczem, jest też rozpoznawanie twarzy.
Aparat główny wykorzystuje czujnik 50 Mpix 1/1,31” (1,2 µm) z opcją łączenia pikseli 4-w-1, OIS i polem widzenia 82°. Jest również ultraszerokokątny aparat 12 Mpix z 125,8° FoV. W tym roku ten obiektyw dostał również autofokus. Aparatem głównym można nagrywać filmy 4K przy 30 fps i 60 fps. trzecim czujnikiem jest 48-pikselowy teleobiektyw z 5-krotnym powiększeniem optycznym.
Układ Tensor G2 wspiera 12 GB pamięci RAM i 125, 256 lub 512 GB pamięci wbudowanej. Bateria jest pojemniejsza niż w modelu podstawowym, bo jest to ogniwo 5000 mAh i obsługuje szybkie ładowanie. Jakie? Tego Google nie precyzuje.
Ile kosztują smartfony Pixel 7?
Cena Pixel 7 zaczyna się od 650 euro za wariant z 128 GB pamięci. Za taką samą wersję modelu Pro zapłacimy natomiast 900 euro.