Reklama
aplikuj.pl

Serrana przeprowadziła eksperyment ze szczepieniami na COVID-19. Brazylijczycy wykazali skuteczność preparatów

Serrana to miasto w południowo-wschodnim brazylijskim stanie Sao Paulo, o którym pisaliśmy przed kilkoma tygodniami w kontekście planowanego tam eksperymentu. Brazylijskie władze chciały bowiem zaszczepić jak największą liczbę lokalnych mieszkańców, aby przekonać się, czy szczepionki na COVID-19 „robią różnicę”.

Teraz, po uodpornieniu 75% populacji Serrany, odnotowano tam 95-procentowy spadek liczby zgonów związanych z zakażeniem SARS-CoV-2. Miejscowość nie należy do szczególnie dużych, ponieważ liczy około 45 tysięcy mieszkańców, ale wyróżnia się niezwykle wysokim – szczególnie w porównaniu do reszty kraju – współczynnikiem immunizacji. Brazylia jest bowiem jednym z krajów w największym stopniu dotkniętych pandemią COVID-19. Jak do tej pory udokumentowano tam ponad 460 tysięcy zgonów. Co gorsza, tempo szczepień jest bardzo niskie, co wynika z niewielkich dostaw.

Czytaj też: W jaki sposób działają szczepienia przypominające na COVID-19?

Serrana była przedmiotem badania przeprowadzonego przez Instituto Butantan, który produkuje w Brazylii szczepionkę Coronavac opracowaną przez chińską firmę Sinovac Biotech. Kiedy rozpoczynano tam szczepienia, w mieście odnotowano wzrost liczby zachorowań na COVID-19. Kiedy jednak udało się zaszczepić ok 3/4 lokalnej populacji, rozprzestrzenianie koronawirusa zostało powstrzymane.

Około 75% mieszkańców miasta Serrana jest odpornych na COVID-19

Naukowcy podzielili miasto na cztery obszary, aby spróbować zrozumieć, jak wiele szczepień było koniecznych do powstrzymania pandemii w Serranie. W miarę postępu kampanii podawania szczepionek badacze odkryli, że koronawirus został opanowany po tym, jak mieszkańcy trzech z czterech obszarów otrzymali komplet dawek preparatów chroniących przed COVID-19. Liczba objawowych przypadków spadła o 80%, a hospitalizacji – o 86%. Z kolei liczba zgonów spowodowanych na COVID-19 obniżyłą się o 95%.

Czytaj też: Jak rozprzestrzenia się indyjski wariant koronawirusa na terenie Wielkiej Brytanii?

Warto podkreślić, że Serrana jest otoczona przez miasta, które wciąż zmagają się z poważnym wzrostem zachorowań na COVID-19. Na przykład Ribeirao Preto, oddalone o nieco ponad 20 kilometrów od opisywanej miejscowości, zostało poddane lockdownowi, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Co ciekawe, podobny eksperyment ma miejsce w innym mieście, również znajdującym się na terenie najbogatszego stanu Brazylii, czyli Sao Paulo. Władze Botucatu zamierzają zaszczepić większość ze swoich 148 000 mieszkańców z użyciem preparatu produkowanego przez koncern Astra Zeneca.