Pierwszą ofertą hostingową, z której najczęściej korzystamy, jest serwer współdzielony. W miarę rozwoju usług, które udostępniamy w sieci, zasoby, jakie on nam zapewnia, z reguły okazują się niewystarczające i wtedy pojawia się konieczność postawienia na VPS-a. Co oznacza ten skrót? Jak wybrać odpowiednią ofertę? Dla kogo przeznaczone są serwery VPS?
VPS – dla kogo?
VPS to skrót od Virtual Private Server, czyli wirtualny serwer prywatny. Co to oznacza? W ramach tego rozwiązania, jedna maszyna, jaką jest serwer fizyczny, dzielona jest na kilka mniejszych, wirtualnych. W efekcie użytkownik otrzymuje dostęp do zarządzania wirtualną maszyną, która ma gwarantowaną ilość zasobów sprzętowych serwera (np. vCPU, RAM). W przypadku hostingu współdzielonego użytkowników mogą być setki i tutaj widzimy podstawową różnicę między tymi usługami. Im mniej korzystających z danego serwera, tym więcej zasobów pozostaje do dyspozycji jednego klienta.
Serwer VPS ma swój własny system plików, zasobów, użytkowników, a także zapewnia pełną kontrolę nad aplikacjami. Daje nam to komfort dopasowania usługi do naszych oczekiwań. W jakim sensie? M.in. możemy wybrać zestaw aplikacji, z których chcemy korzystać. Zadecydować możemy nawet o systemie operacyjnym serwera, choć musimy się tu liczyć z pewnymi ograniczeniami. Jeśli VPS powstał w ramach pełnej wirtualizacji, to wówczas mamy w tej kwestii swobodę. Jeśli jednak procesem tym była parawirtualizacja, to wtedy jesteśmy ograniczeni do oprogramowania z tej samej rodziny, co system bazowy.
Serwer ten ma zastosowanie w przypadku wielu usług, takich jak serwer pocztowy, gier czy głosowy. To również odpowiednie rozwiązanie dla sklepu internetowego odwiedzanego przez co najmniej kilka tysięcy użytkowników dziennie, który składa się z setek czy z tysięcy produktów. Warto na niego postawić zawsze wtedy, gdy zasoby hostingu współdzielonego okazują się niewystarczające dla naszego biznesu.
Jak wybrać serwer VPS?
W przypadku tej usługi należy zwracać uwagę na nieco inne kwestie, niż kiedy próbujemy znaleźć odpowiedni hosting współdzielony. Oto, czym powinniśmy się kierować:
● CPU – znaczenie ma szybkość procesora i liczba rdzeni. Im jest ich więcej, tym serwer będzie w stanie obsłużyć więcej jednoczesnych żądań i zrobi to szybciej.
● Dysk – dobrym wyborem jest SSD, ale jeszcze lepszym SSD NVMe, czyli rozwiązanie nawet 10 razy szybsze!
● Pamięć RAM – od jej ilości zależy, czy serwer poradzi sobie z obsługą dużej liczby użytkowników strony i zapewni odpowiednią prędkość działania usług.
● Systemy operacyjne – najlepiej upewnić się, czy wśród proponowanych jest ten, na którym nam szczególnie zależy.
● Lokalizacja – jeśli serwer znajduje się w Polsce, to bardzo prawdopodobne, że nasze usługi będą się ładować użytkownikom szybciej, niż gdyby był położony w innym kraju.
● System zarządzania serwerem – istnieją VPS-y zarządzalne i niezarządzalne. Drugie z rozwiązań może być tańsze, ale jest przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, którzy są w stanie samodzielnie instalować aktualizacje czy łatki bezpieczeństwa. Pozostali powinni wziąć pod uwagę hosting z opieką administracyjną.
Jak zarządzać serwerem VPS?
Obsługa VPS-a wcale nie musi być tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z Plesk Panel, dzięki któremu może być ona dosyć łatwa. Jest on wykorzystywany przez tysiące użytkowników na całym świecie do administrowania serwerem. Można za jego pomocą dbać o aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji oraz o bezpieczeństwo czy zakładać bazy danych, VPS-y, instalować systemy CMS i nie tylko. Poza tym do zarządzania serwerem wykorzystuje się również panel klienta (obsługa najprostszych operacji) i konsolę SSH (zarządzanie przez wiersz poleceń).
W przypadku gdy zasoby VPS-a nie odpowiadają naszym wymaganiom, wówczas jedynym wyborem jest serwer dedykowany – w ramach tej opcji maszyna będzie do wyłącznej dyspozycji jednego użytkownika.