Reklama
aplikuj.pl

Test Sharp DR-I470: radio na miarę 2021 roku

Po co mi wolnostojące radio w 2021 roku? Ta myśl towarzyszyła mi od otwarcia pudełka z Sharp DR-I470. Szybko okazało się, że to całkiem użyteczne narzędzie, w którym możliwość słuchania klasycznego radia to tylko ułamek możliwości.

Specyfikacja Sharp DR-I470

  • drewniana obudowa (MDF) o wymiarach 354 x 185 x 145mm, masa 3,16 kg,
  • moc głośników 2x 7W,
  • częstotliwość fal DAB/DAB+ – 174 x 240 MHz,
  • częstotliwość FM – 87,5 x 108 MHz,
  • pamięć 60 stacji,
  • Bluetooth, Wi-Fi, gniazdo Jack 3,5mm, AUX, kolorowy ekran LCD, obsługa Spotify, equalizer,
  • cena: 599 zł.

W zestawie znajdziemy plastikowy pilot z bateriami oraz kabel zasilający.

Sharp DR-I470 to ładne uzupełnienie wnętrza

Sharp DR-I470 test recenzja

Czego jak czego, ale wyglądu radiu nie można odmówić. W czarnym kolorze prezentuje się bardzo elegancko, ale jednocześnie nowocześnie.

Obudowa z MDF-u jest bardzo solidna i robi dobre wrażenie. Na przednim panelu mamy metalową maskownicę głośników oraz ekran i przyciski sterujące umieszczone w elemencie ze stali nierdzewnej. Ma on bardzo dziwną powierzchnię, która strasznie zbiera odciski palców. Z tego powodu aż nie chce się korzystać z przycisków, bo co chwilę trzeba je wycierać.

Sharp DR-I470 test recenzja

Na górze mamy pokrętło głośności, które służy też do zmiany funkcji lub informacji wyświetlanych na ekranie. Działa skokowo, wydając przy tym przyjemny, ciepły dźwięk.

Sharp DR-I470 test recenzja

Z tyłu znajdziemy tunel basowy, wysuwaną antenkę, gniazda Jack 3,5mm (słuchawkowe i AUX) oraz gniazdo zasilania. Sam przewód zasilający jest bardzo krótki, ale jest go gniazdo uniwersalne, więc zasilacz można łatwo wymienić na dowolny inny. Od spodu zamontowane zostały duże, gumowe nóżki, które bardzo stabilnie utrzymują całą konstrukcję.

Sharp DR-I470 potrafi zaskakująco dużo

Sharp DR-I470 test recenzja

Wróćmy do pierwszego pytania – po co mi radio w 2021 roku? Sharp DR-I470 to nieco więcej niż klasyczne radio. Wyróżnia je choćby łączność Wi-Fi.

Podłączenie do routera jest nieco karkołomne, jeśli mamy długie i skomplikowane hasło. Wpisujemy je np. z poziomu pilota i klawiatury alfanumerycznej, więc cofamy się do czasów klasycznych telefonów komórkowych. Radio miło mnie zaskoczyło, bo tuż po połączeniu z Internetem na ekranie pojawiła się aktualna pogoda dla mojej lokalizacji. Fajna rzecz, bo widzimy aktualną prognozę oraz przewidywania na kolejne dni lub godziny. Użyteczna sprawa.

Sharp DR-I470 test recenzja

Sharp DR-I470 daje nam dostęp do lokalnych stacji radia FM i DAB(+), jak również dostęp do wręcz niezliczonej ilości stacji radiowych na całym świecie. Do czego za moment przejdziemy. Oprócz tego mamy tutaj możliwość ustawienia budzika, timera oraz podstawowe ustawienia takie jak zmiana jasności ekranu, typu zegara, czy lokalizacji dla prognozy pogody.

Sharp DR-I470 test recenzja

Całe Menu jest intuicyjne i bardzo łatwo można się po nim poruszać za pomocą pilota. Ale też całe sterowanie może odbywać się przez aplikację Sharp Smart Connect. Układ opcji w aplikacji jest bardzo zbliżony do tego, co widzimy na ekranie radia, więc to dodatkowo pozwala szybko przyzwyczaić się do układu wszystkich funkcji. Poza tym, mimo wszystko ekran smartfonu mieści więcej informacji i obsługa za jego pomocą jest wygodniejsza.

Radio internetowe to kopalnia muzyki. DAB+ to nieporozumienie

Sharp DR-I470 test recenzja

Czego możemy słuchać za pomocą Sharp DR-I470? Klasycznego radia FM chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Znamy najpopularniejsze stacje, a ich wybór często zależy od regionu kraju. Z cyfrowego radia DAB(+) nie miałem za dużo styczności, ale spodziewałem się przynajmniej zróżnicowania stacji. Nic z tego. Do wyboru jest zaledwie kilkanaście stacji, z czego połowa to rządowe Polskie Radio i dwie rozgłośnie katolickie. Dziękuję, nie skorzystam.

Sharp DR-I470 test recenzja

Za to radio internetowe to dosłownie kopalnia muzyki. Mamy dostęp do tysięcy rozgłośni z każdego zakątku kraju. Podzielonego gatunkami muzyki, tematycznie… Fakt, że przekopanie się przez to wszystko i znalezienie perełek wymaga nieco czasu, ale kiedy już oznaczymy nasze ulubione rozgłośnie, mamy co słuchać przez dłuuugi czas. Wielką zaletą radia internetowego jest pełny dostęp do informacji o odtwarzanych utworach. Wiemy kto to, z jakiego roku, jakiego albumu, a do tego mamy możliwość podglądu tekstu piosenki oraz możemy łatwo dodać ją do listy odtwarzania Spotify. Tutaj mamy cywilizację pełną gębą.

Sharp DR-I470 test recenzja

Oprócz radia mamy możliwość odtwarzania muzyki przez Bluetooth z dowolnego źródła, więc bez problemu zamienimy radio np. w głośnik komputerowy, jak również możemy podłączyć źródło dźwięku przez gniazdo AUX.

Sharp DR-I470, czyli czy radio za 599 zł zagra jak głośnik za 599 zł?

Sharp DR-I470 test recenzja

Odpowiedź na to pytanie jest krótka – nie. 2x 7W to bardzo skromna moc, a za 600 zł kupimy bardzo konkretnie grający zestaw głośników 2.0, 2.1, 5.1, bezprzewodowych, mikrowież, czy nawet prosty soundbar z subwooferem.

Sharp DR-I470 test recenzja

Co nie oznacza, że Sharp DR-I470 gra źle. Jakość dźwięku jest przyzwoita, choć wymaga korekty. Przy domyślnych ustawień korektora jest nieco płasko. Zdecydowanie pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest podbicie tonów niskich i robi się całkiem przyjemnie. Głośność jest spora i pod tym względem nie ma co narzekać. Jakoś brzmienia oczywiście zależy od źródła. Radio brzmi… jak radio. Z kolei radia internetowe to często pliki MP3 128 kb/s. Najlepiej wypada dźwięk ze źródła podłączonego kablowo. Bluetooth nie obsługuje kodeków wysokiej jakości, więc tutaj tracimy sporo jakości w niektórych przypadkach.

Sharp DR-I470 test recenzja

Warto też mieć na uwadze, ze dźwięk jest dosyć kierunkowy. Dlatego też radio najlepiej mieć prostopadle za sobą lub przed sobą. Dźwięk płynący z boku nie brzmi najlepiej.

Sharp DR-I470 to przeciętny sprzęt grający, ale ciekawe urządzenie

Sharp DR-I470 test recenzja

W kategorii sprzęt grający Sharp DR-I470 wypada blado. Za 599 zł znajdziemy całą masę dużo lepiej grających urządzeń. W postaci choćby głośników Bluetooth, również z oferty Sharpa. Ale Sharp DR-I470 to trochę więcej niż tylko źródło dźwięku.

To prawdziwa kopalnia muzyki. Rosyjska muzyka dyskotekowa lat 80-tych? Country ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Proszę bardzo, wystarczy kilka kliknięć i mamy dosłownie wszystko na wyciągnięcie ręki. Powiecie, że to wszystko mamy w Internecie. Oczywiście, ale jeśli ktoś nie porusza się biegle po sieci, to takie radio jest świetnym wyborem. Rodzice czy dziadkowie z pewnością się z niego ucieszą i Sharp DR-I470 może być bardzo dobrą opcją jako np. źródło dźwięku na działce.

Sharp DR-I470 to sprzęt ładny, funkcjonalny i użyteczny. Ale niestety przeciętnie grający. Jeśli jednak to nie jakość dźwięku jest priorytetem, może być ciekawym uzupełnieniem domowych źródeł, (nie tylko) dźwięku.