Reklama

System obrony laserowej SHiELD dla myśliwców już powstaje

System obrony laserowej SHiELD dla myśliwców

Siły Powietrzne USA rozpoczęły właśnie prace nad konstrukcją obronnej broni laserowej, co odpowiedziało na pytanie, jak będzie wyglądać system SHiELD dla myśliwców.

SHiELD dla myśliwców już powstaje

System nazywa się SHiELD, a to skrót od Self-Protect High Energy Laser Demonstrator. Jak donosi serwis National Defense, w przypadku myśliwców SHiELD przyjmie formę zamontowanego na kadłubie lub skrzydle myśliwca lasera opracowanego przez Lockheed Martin na zlecenie Air Force Research Laboratory.

SHiELD będzie w stanie zestrzelić nadlatujące pociski powietrze-powietrze i ziemia-powietrze, zapewniając myśliwcom po raz pierwszy aktywną formę obrony. Niestety tego typu system, jako że trafi w miejsce zwykle zarezerwowane dla bomb, pocisków lub czujników, sprawia, że nie nadaje się dla myśliwców typu Stealth.

Kapsuła SHiELD, nad którą Siły Powietrzne pracują wspólnie z Lockheed Martin, Boeingiem i Northrop Grumman, będzie składać się z trzech głównych podsystemów. Mowa o kapsule, systemie laserowym i tym do sterowania wiązką. Obecnie cały system jest obecnie w fazie demonstratora, co oznacza tyle, że jeśli okaże się godny produkcji, doczeka się produkcyjnej wersji.

Finalnie laser SHiELD ma samodzielnie wykrywać, śledzić i zestrzeliwać nadlatujące pociski w lepszym stopniu od rozwiązań konwencjonalnych.