SI lepiej przewiduje śmierć z powodu chorób serca

Przewidywanie śmierci

Naukowcy z  Francis Crick Institute opracowali SI, które pokonuje ekspertów w przewidywaniu śmierci pacjenta z powodu choroby serca. Ich badania opublikowane zostały w PLOS One.

W swoim badaniu porównali oni wyniki SI, które uwzględniało wiele zmiennych, takich jak wiek, płeć czy dolegliwości fizyczne, z przewidywaniami ekspertów. Mieli oni dostęp do 80 tysięcy anonimowych danych pacjentów. SI było w stanie zidentyfikować nowe zmienne, które lekarze przeoczyli. Niestety, nie ma tutaj mowy o przełomie. W przypadku dwóch losowo wybranych pacjentów sztuczna inteligencja przewidziała, który z nich pierwszy umrze o zaledwie 1% lepiej niż eksperci.

Takie badania mają na celu opracowanie lepszych i skuteczniejszych diagnoz. 1% jest małą różnicą, ale pokazuje, że SI jest w stanie działać tak samo dobrze, jak lekarze oraz dalsze badania mogą to znacznie polepszyć. W przyszłości to właśnie sztuczna inteligencja, na podstawie dokonanych badań, może przewidywać Twoje choroby i dawać wskazówki lekarzom.

Źródło: https://www.digitaltrends.com/