Problem naukowy, który spędzał sen z powiek ekspertom przez 50 ostatnich lat został wreszcie pokonany. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji, która potencjalnie utorowała drogę do skuteczniejszego leczenia wielu chorób.
Chodzi o tzw. zwijanie białka, które polega na powstawanie zorganizowanych struktur, formowanych przez polipeptydy. Zjawisko było słabo zrozumiane, a tzw. rozwijanie białek jest niezwykle czasochłonnym i kosztownym procesem. Wystarczy wspomnieć, że jest ich ok. 200 milionów.
Czytaj też: Sztuczna Inteligencja na orbicie: technologia Intela napędza pierwszego satelitę z SI na pokładzie
Czytaj też: Jak sztuczna inteligencja pomaga w moderowaniu treści na Facebooku?
Czytaj też: Zanieczyszczenie światłem? Inteligentne latarnie mogą rozwiązać problem
Przełom, możliwy dzięki oprogramowaniu zwanemu AlphaFold, powinien przełożyć się na skuteczne mapowanie białek związanych z chorobami nowotworowymi czy COVID-19. Sztuczna inteligencja jest w stanie uporać się z trudnościami w ciągu zaledwie kilku dni.
SI rozwiązała zagadkę związaną z zwijaniem białek, odpowiedzialnym m.in. za choroby nowotworowe
Z ogłoszenia opublikowanego przez firmę DeepMind wynika, że AlphaFold zrozumiał kształt około 2/3 białek z dokładnością porównywalną do tej, którą uzyskiwano do tej pory w ramach eksperymentów laboratoryjnych. Aby uwiarygodnić swoje dokonania, pracownicy przedsiębiorstwa umieścili wyniki badań w sieci, aby zostały one zweryfikowane przez osoby z zewnątrz.
Czytaj też: Test Huawei X Gentle Monster Eyewear II. Inteligentne okulary mają sens
Czytaj też: Sztuczna inteligencja jest na tyle rozwinięta, by nie ufać własnym działaniom
Czytaj też: Wyszukiwanie Google będzie inteligentniejsze. Teraz zapamięta co szukaliśmy
Venkatraman Ramakrishnan, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, stwierdził, iż opisywany przełom może na wiele sposobów zmienić badania w dziedzinie biologii.