Jednym z podstawowych wyzwań stojących przed współczesną medycyną jest rozpoznawanie we wczesnych fazach chorób takich jak Alzheimer czy demencja. Może w tym pomóc nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji.
Problem z tego typu chorobami polega na niskiej skuteczności w ich leczeniu. Medycyna nie może sobie poradzić z ich postępem, dlatego obecnie najlepszym rozwiązaniem jest jak najwcześniejsze wykrywanie symptomów. Gdy lekarze będą wiedzieli, że dany pacjent jest zagrożony demencją bądź chorobą Alzheimera, to będą mogli przeciwdziałać objawom.
Do tej pory do wyszukiwania tych symptomów używano m.in. badań oczu, krwi, węchu czy analizy materiału genetycznego. Niestety żadna z tych metod nie jest wystarczająco skuteczna. Z nowych badań wynika, że dużo efektywniejsza może się okazać sztuczna inteligencja. Algorytm ocenia, czy dana osoba jest już we wczesnym stadium choroby oraz czy istnieje szansa na pogorszenie stanu jej stanu w ciągu kolejnych 5 lat.
Oprogramowanie opiera się na danych zebranych od 800 osób. Zawiera ono informacje związane z biomarkerami, obrazami uzyskanymi poprzez rezonans magnetyczny oraz informacjami od lekarzy. Sztuczna inteligencja mogłaby pełnić rolę asystenta stojącego u boku specjalistów. W czasie testów okazało się, że używając algorytmu lekarze byli lepsi w rozpoznawaniu symptomów chorób takich jak Alzheimer. Dodatkowo jego twórcy sądzą, że wraz z dodaniem kolejnych danych, ich projekt stanie się jeszcze skuteczniejszy.
[Źródło: newatlas.com]