WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Sieć neuronowa i obliczenia z prędkością światła? To jak najbardziej możliwe

Sieć neuronowa i obliczenia z prędkością światła? To jak najbardziej możliwe

Od kilku lat naukowcy próbują znaleźć sposób na szybsze i bardziej efektywne wykonywanie obliczeń w sieciach neuronowych. Jedną z firm dążących do przeprowadzenia rewolucji jest Lightmatter.

Zaprezentowane przez nią urządzenie, zwane Mars, posiada chip, który zawiera analogowy interferometr zaprojektowany specjalnie do wykonywania operacji matematycznych, które są fundamentalne dla sieci neuronowych.

Miniaturowe interferometry od Lightmatter są skonstruowane poprzez zaprojektowanie odpowiednio małych falowodów wewnątrz układu nanofotonicznego. Dzięki zastosowaniu materiałów, których współczynnik załamania światła jest zależny od pola elektrycznego, można kontrolować względną fazę rozszczepionej wiązki światła poprzez zapewnienie napięcia w celu wytworzenia pola elektrycznego. W tym przypadku odbywa się to poprzez przyłożenie pola elektrycznego o jednej polaryzacji do jednego ramienia interferometru i pola o przeciwnej polaryzacji do drugiego ramienia.

Czytaj też: Czy kwantowe podróże w czasie przypominają te z Powrotu do przyszłości?

Co ciekawe, urządzenie znajduje się w dość zaawansowanej fazie produkcji i już wkrótce może być dodawane do każdej płyty głównej serwera z gniazdem PCI Express. Po krótkim programowaniu sprzęt mógłby rozpocząć wyprowadzanie obliczeń neuronowych z sieci. Lightmatter stworzyła również niezbędne łańcuchy narzędzi programowych do obsługi standardowych struktur sieci neuronowych. Firma zamierza rozpocząć produkcję urządzeń Mars pod koniec 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News