WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Siedzenie przed telewizorem może być gorsze od siedzenia przy biurku

Wiele osób siedzących godzinami przy biurku zdaje sobie sprawę z konsekwencji takiego stylu życia. Okazuje się jednak, że jeszcze gorsze dla serca może być siedzenie telewizorem.

Badacze przeanalizowali informacje pozyskane od ponad 3500 dorosłych Afroamerykanów. Stwierdzili oni, że osoby spędzające dużo czasu przed telewizorem są bardziej narażone na choroby serca i śmierć w trakcie badania (8,5 roku).

Czytaj też: Osobom łysym pomogą drukowane 3D farmy włosów

Inaczej było w przypadku siedzenia przed biurkiem w pracy. Osoby w ten sposób pracujące nie miały większego ryzyka chorób serca oraz śmierci w okresie badania.

Skutki siedzenia przed telewizorem mogą być jednak zrównoważone przez ćwiczenia. Wystarczy 150 minut tygodniowo ruchu, aby zniwelować ryzyko związane z oglądaniem ponad 4 godziny dziennie TV, ale dlaczego jest taka różnica pomiędzy pracą biurową a oglądaniem telewizora?

W tym pierwszym wypadku osoby często ruszają się do ksera, drukarki, po kawę itp. Nie siedzą one w miejscu całego czasu co zmienia wpływ siedzenia na ich organizm. W przypadku oglądania telewizora większość osób kompletnie nie robi nic innego. Różnica, jak sami widzicie, jest więc dosyć spora.

Czytaj też: Smartfony i opaski posłużą do oceny wydajności pracowników

Źródło: Livescience