Reklama
aplikuj.pl

Siedzenie wcale nie musi źle wpływać na mózg

pandemia

Powszechnie powtarza się, że dla lepszego samopoczucia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych powinniśmy jak najwięcej się ruszać. Badania przeprowadzone przez naukowców z Colorado State University sugerują jednak, że siedzenie wcale nie musi być złe.

Analizy zostały przeprowadzone przez Agnieszkę Burzyńską i dotyczyły związku pomiędzy aktywnością fizyczną a zdolnościami poznawczymi wśród ludzi w wieku od 60 do 80 lat składającej się na 228-osobową grupę. Uzyskane wyniki sugerują, że osoby dorosłe, które są aktywne fizycznie, mają m.in. wydajniejszą pamięć. Z drugiej strony, ludzie spędzający więcej czasu na siedzeniu, lepiej radzili sobie z zadaniami związanymi ze słownictwem i rozumowaniem.

Czytaj też: Wirusy i bakterie mogą się łączyć, stanowiąc ogromne zagrożenie dla mózgu

Czytaj też: Pod Wezuwiuszem znaleziono szczątki ofiar erupcji. Ich mózgi zmieniły się w szkło

Badacze mierzyli codzienną aktywność fizyczną, używając naukowo sprawdzonych czujników, które są dokładniejsze niż te powszechnie stosowane. Co więcej, konkurencyjne badania często opierały się na samodzielnych obserwacjach, a te mogą być przekłamane.

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na mózg, ale nie musi być jedną opcją

Osoby starsze, które spędzały więcej godzin na siedzeniu, lepiej radziły sobie z zadaniami opartymi na wiedzy, takimi jak testy ze słownictwa lub rozumienia tekstu. Naukowcy przypuszczają, że osoby z grupy „aktywnej” są w mniejszym stopniu narażone na negatywne efekty starzenia się mózgu. A. Burzyńska twierdzi, że badania te potwierdzają, iż regularne ćwiczenia są dobre dla zdrowia, jednak w przypadku osób starszych – np. niezdolnych do aktywności fizycznej – innych działania również mogą być dobrą opcją.

Czytaj też: Naukowcy opracowali wszczepiany do mózgu implant. Ma przywracać wzrok

Czytaj też: Jak palenie marihuany wpływa na mózgi nastolatków?

Czytaj też: Mózg w kosmosie się zmienia. Oto, jak przebiega jego przystosowanie