Reklama

Test chłodzenia SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2

test SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2, recenzja SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2, review SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2, opinia SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2, cena SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2

SilentiumPC ma w ofercie całkiem spore AiO. Jest nim Navis EVO ARGB 360 V2, które dodatkowo oferuje ciekawe podświetlenie. Czy jednak wydajność również jest na poziomie?

Chłodzenie otrzymujemy wraz z instrukcją i zestawem montażowym. Nie zabrakło tez kontrolera ARGB, który należy podłączyć do przycisku reset i zasilania SATA – to nim można sterować podświetleniem. Oczywiście można też całość zsynchronizować z płytą główną. Sam montaż jest dosyć prosty i nie ma żadnych zaskoczeń. Gwarancja wynosi 3 lata.

SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2 wygląda całkiem nieźle. AiO oferuje podświetlenie ARGB, a poza tym design pompki jest znany z poprzednich modeli. Może się to podobać i powinno dobrze wyglądać w obudowie z oknem.

Chłodnica ma wymiary 120 x 395 x 54 mm. jest ona aluminiowa i można na niej oczywiście zamontować trzy wentylatory 120 mm. Wychodzą z niej dwa gumowe węże z materiałowym oplotem. Mają one długość ok. 460 mm i ich połączenie z blokopompką jest ruchome.

Ostatnia część AiO, czyli blokopompka, ma wymiary 80 x 75 x 45 mm. Ma ona z boku pasek ARGB oraz na górze także widoczne jest podświetlenie. Pompka ma prędkość 2500 RPM i ma łożysko ceramiczne. Zasilana jest ona ze złącza SATA. Sam blok jest wykonany z miedzi i ma specjalne zaprojektowane kanaliki, które mają lepiej odbierać ciepło z procesora. Jakość wykonania całości jest poprawna, choć czuć, że nie jest to chłodzenie klasy premium – część rzeczy mogła by być wykonana z trochę lepszej jakości materiałów.

Dołączone wentylatory to Stella HP ARGB 120 mm. Mają one maksymalną prędkość 1600 RPM. Warto tutaj wspomnieć, że z każdego wentylatora wychodzą dwa kable: ARGB + 4 pin żeński i męski. Dodając do tego ARGB oraz SATA z blokopompki robi się naprawdę spora ilość przewodów, którą trzeba gdzieś poukładać. Same wyjścia męskie i żeńskie 4 pin też są średnim pomysłem bowiem trzeba jakość sięgnąć do nich kablami a potem do złącza 4 pin na płycie. Zrobi się więc spory bałagan w okablowaniu i tego możecie być pewni.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 9600K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-F Gaming
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
Dysk
Crucial BX100 128 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2

SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2 wypada w testach dobrze, choć po 360 mm chłodnicy liczyłem na trochę lepsze wyniki. Na maksymalnych obrotach wydajność jest podoba do Alphacool Eisbaer Aurora 240, co jest trochę zaskoczeniem. Warto jednak zauwazyć, że chłodzenie od SilentiumPC jest troszkę cichsze. Na niższych obrotach AiO jest już wydajniejsze od konkurencji, choć różnice nie są wcale wielkie. Także sama kultura pracy nie jest wybitna – na 800 RPM jest cisza, ale nie jest ona idealna. Pompka również może wtedy przeszkadzać – da się usłyszeć jej działanie, choć nie jest ono głośne.

Podsumowanie testu SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2

SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2 kosztuje około 480 zł. Jest to więc jedno z najtańszych AiO 360 mm na rynku. Z pewnością dobrze ono wygląda i podświetlenie ARGB może się podobać. Minusem jest za to ilość kabli, którą trzeba podłączyć – trzeba poświęcić sporo czasu na ich ułożenie. Neutralnie oceniam jakość wykonania – nie jest źle, ale niektóre materiały mogły by być lepszej jakości.

W testach SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2 wypadło dobrze, choć po 360 mm chłodnicy liczyłem na lepszą wydajność niż na poziomie najlepszego AiO 240 mm w testach. Na niższych obrotach jest już znacznie lepiej w stosunku do konkurencji, choć różnice nadal nie są jakieś wybitne. SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2 jest też raczej głośną konstrukcją i nie macie co liczyć na idealną ciszę nawet na niższych obrotach wentylatorów.

Cena całkowicie więc oddaje możliwości SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2. Jeśli AiO Wam się podoba to możecie śmiało go kupować. Nie liczcie jednak na wybitną wydajność czy kulturę pracy – jest poprawnie ale bez zachwytu. Warto więc sprawdzić, czy w danej cenie nie ma równie dobrego AiO 240 mm, bowiem do wielu procesorów może to być ciekawszy wybór. SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 V2 mimo to zasłużył na dwa wyróżnienia – mimo wszystko niska cena i podświetlenie ARGB robią swoje.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.