Reklama
aplikuj.pl

Silne burze słoneczne mogą występować częściej niż sądziliśmy

Naukowcy próbują wyjaśnić, dlaczego ekstremalna burza słoneczna w 1859 r. była tak szkodliwa dla ziemskiego pola magnetycznego. Porównali tę burzę z innymi tego typu zjawiskami w historii, co sugeruje, że nie była ona zbyt wyjątkowa. 

Burza magnetyczna roku 1859 doprowadziła do wyrzucenia skoncentrowanej plazmy słonecznej w kierunku Ziemi. Zakłóciło to pole magnetyczne naszej planety i doprowadziło do powszechnych zakłóceń telegraficznych, a nawet sporadycznych pożarów. Nowe badania sugerują, że burze takie jak wspomniana wyżej nie są tak rzadkie, jak sądzili naukowcy. Mogą się one zdarzać co kilkadziesiąt lat, poważnie niszcząc nowoczesne systemy komunikacji i nawigacji na całym świecie.

Czytaj też: Naukowcy badają różnice w temperaturach występujących na Słońcu

Badacze prowadzili obserwacje zorzy na terenie Rosji, Japonii, Portugalii, Hiszpanii, Australii, Nowej Zelandii, Meksyku i Brazylii. Następnie porównali te obserwacje z poprzednimi raportami dotyczącymi burz na zachodniej półkuli. Przeanalizowali również kilka niepublikowanych rysunków plam słonecznych wykonanych przez europejskich astronomów podczas burzy w 1859 roku.

Dokumenty historyczne sugerują, że podczas zjawiska z 1859 roku doszło do serii wybuchów od sierpnia do początku października. Koronalne wyrzuty masy miały silny wpływ na ziemskie pole magnetyczne. Sierpniowa burza mogła odegrać znaczącą rolę w występowaniu słynnego zjawiska, do którego doszło we wrześniu. Okazało się jednak, że burze z lat 1872 i 1921 były równie silne. Z kolei ta z 1989 spowodowała awarię prądu na terenie Quebecu w Kanadzie.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Czy Słońce może stać się czarną dziurą?