Reklama
aplikuj.pl

Siły Kosmiczne USA umieściły satelitę na orbicie w rekordowym czasie

Siły Kosmiczne USA, satelitę na orbicie,

US Space Force, czyli Siły Kosmiczne USA już działają jako część tamtejszych Sił Powietrznych. Ich ostatnim działaniem było umieszczenie nowej satelity na orbicie w rekordowym czasie.

Amerykańskie Siły Kosmiczne pochwaliły się wystrzeleniem satelity taktycznego opracowanego w zaledwie cztery miesiące z 21-dniowym wyprzedzeniem. Sam satelita demonstracyjny Tactically Responsive Launch-2 (TacRL-2) został wystrzelony 13 czerwca o godzinie 4:11 czasu wschodniego na rakiecie Northrop Grumman Pegasus XL. Satelita został zrzucony ze zmodyfikowanego samolotu Stargazer L-1011, który wystartował z Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg. Wszystko poszło sprawnie, kiedy pierwszy stopień Pegasusa XL odczepił się na wysokości 12000 metrów i automatycznie umieścił satelitę na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [13.06.2021]

Dzisiejszy udany start jest wyraźnym sygnałem dla naszych strategicznych konkurentów, że nie odstąpimy dostępu do kosmosu. Kiedy rok temu rzuciłem wyzwanie Space and Missile Systems Center, aby zademonstrować responsywną zdolność kosmiczną, zaakceptowali i dostarczyli! Zespół zaprezentował zintegrowanego satelitę Space Domain Awareness, gotowego do wystrzelenia w rekordowym czasie. To, co normalnie wymagałoby od dwóch do pięciu lat, zajęło 11 miesięcy.

– mówi szef operacji kosmicznych, generał John W. „Jay” Raymond.

Siły Kosmiczne USA znacząco przyspieszyły proces projektowania i rozmieszczania satelitów

Misja była prowadził dział Small Launch and Targets Division w ramach Space and Missile Systems Center’s Launch Enterprise (SMC) oraz Space Safari Office. Samego satelitę zostało Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych i Laboratorium Dynamiki Kosmicznej. Wedle Sił Kosmicznych ukończenie oraz integracja TacRL-2 z pojazdem startowym i systemami naziemnymi skończyła się w rekordowym czasie, co tyczyło się również procesu planowania na orbicie i szkolenia operatorów.

Czytaj też: Szczur Magawa już na emeryturze. Uratował niezliczone istnienia ludzkie

Teraz wnioski wyciągnięte z misji demonstracyjnej zostaną wykorzystane w następnych misjach TacRL, które zaplanowano na lata 2022 i 2023 w dążeniu do zapewnienia siłom kosmicznym taktycznej mobilności kosmicznej i możliwości logistycznych. Już teraz jednak działania Space Force zachwycają, jako że zajmujący zwykle całe lata proces projektowania satelity skrócono do miesięcy, a miesiące potrzebne na jego wystrzelenie do tygodni.

Domena kosmiczna jest definiowana przez prędkość i dzięki temu wysiłkowi zademonstrowaliśmy, jaką prędkość trzeba będzie osiągnąć, aby wygrać.

Czytaj też: Największe bazy wojskowe na świecie – Top 5

Z oficjalnego ogłoszenia wynika, że ten proces był dla Space Force również ogromną pokazówką, która ma na celu zniechęcić konkurencję do mierzenia się z USA na kosmicznym poletku. Tam bowiem szybkość reakcji jest kluczowa, a służba udowodniła, że ma ją w zasięgu ręki. Rekordowy czas rozmieszczenia satelity jest ważny nie bez powodu, ponieważ nowoczesna technologia i sytuacja geopolityczna mogą się zmieniać tak szybko, że satelity muszą być znacznie bardziej elastyczne i mieć możliwość rozmieszczenia w krótkim czasie.