Reklama
aplikuj.pl

Niektórzy mają rude brody, ale włosy w innym kolorze. Skąd takie zjawisko?

Szacuje się, że zaledwie 1-2% mieszkańców naszej planety to naturalnie rude osoby. Często zdarza się jednak, że niektórzy ludzie są rudobrodzi, lecz ich włosy mają inną barwę.

Faktem jest, że najwięcej rudowłosych pochodzi z terenów celtyckich, takich jak Irlandia, Szkocja, Walia. Spory odsetek występuje również w krajach nordyckich. Badania wykazały, że ruda barwa włosów jest efektem mutacji genu zwanego MC1R. To właśnie on jest odpowiedzialny za kolor włosów, skóry, zdolność do opalania czy też wysokość progu bólu.

Jednym z zadań genu MC1R jest kodowanie białka zwanego melanokortyną – to właśnie ono przekształca czerwony pigment w czarny. Kiedy jednak dojdzie do podwójnej mutacji w tym genie, włosy będą rude. W przypadku, gdy w mieszkach włosowych brody i głowy dojdzie do różnic w ekspresji MC1R, kolory mogą okazać się odmienne.

Czytaj też: Końskie włosy przysłużą się ratowaniu nosorożców

Najprościej rzecz ujmując: ten sam gen może zachowywać się inaczej w zależności od części ciała, w której występuje. W efekcie nie trzeba być posiadaczem rudych włosów, aby mieć rudą brodę. Co więcej, komórki odpowiedzialne za pigmentację starzeją się w różnym tempie, dlatego niektórzy siwieją, podczas gdy ich brody nadal zachowują pierwotną barwę.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News