Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, skąd się bierze wrażliwość zębów na ból

Zapewne wiele razy zdarzyło Wam się narzekać na ból zęba lub innej części ciała. Warto jednak pamiętać, że tego typu sympotomy są niezwykle ważne w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji.

Ból wysyłany do mózgu jest niczym innym jak sygnałem świadczącym o konieczności reakcji na problem. Działa to również na innej zasadzie, np. kiedy odczuwając ból zęba staramy się korzystać z innych, odciążając ten uszkodzony. Dyskomfort może wiązać się z różnymi czynnikami, np. mechanicznym uszkodzeniem bądź spożywaniem zbyt gorących lub zimnych potraw.

Warto pokrótce opisać budowę zębów. Łącznie możemy wyróżnić cztery warstwy: cement, czyli tkankę pokrywającą korzeń; miazgę, czyli tkankę wypełniającą komorę oraz kanał; zębinę, czyli tkankę stanowiącą główną część oraz szkliwo, a więc tkanki pokrywające koronę. To właśnie miazga posiada receptory bólowe, choć za odczuwanie bólu mogą również odpowiadać tzw. więzadła przyzębne, które wyczuwają ułożenie zębów podczas przeżuwania.

Jak dodał Julius Manz, mechanizm bólowy jest niezwykle ważny, bowiem gdybyśmy nie odczuwali bólu, nadal używalibyśmy zębów w sytuacjach, kiedy są one niszczone. Biorąc pod uwagę fakt, że dorosłe osoby posiadają jeden komplet zębów na całe życie, powinniśmy skupić się na ich jak najlepszym zachowaniu. O ile nie zamierzamy wstawić implantów, rzecz jasna.