Reklama
aplikuj.pl

Skąd wiemy, że jesteśmy spragnieni?

pragnienie, spragnienie, uczucie pragnienia, woda, picie wody, jelita, mózg,

Każdy z nas zna uczucie spragnienia – konieczności napicia się wody. Uczucie to szybko mija po wypiciu szklanki wody. Ale dlaczego dzieje się to tak szybko? Mechanizmy stojące za tym procesem były tajemnicą. Dopiero teraz naukowcom z Caltech udało się znaleźć połączenia pomiędzy ciałem a mózgiem, które kontrolują ten proces.

Całość zaczyna się w ustach i gardle. Kiedy nerwy w tych częściach ciała wykrywają ciecz to wysyłają sygnał do części mózgu zwanej narządem podsklepieniowym (SFO). Odpowiada on za regulację sygnałów pragnienia, które mają zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu. Neurony są aktywowane w celu wywołania tego uczucia a po wykryciu cieczy są one wyłączane.

Czytaj też: Będąc w ciąży należy kontrolować poziom cukru

Jednakże wyłączenie pragnienia jest procesem dwuetapowym. Ten drugi etap odkryli właśnie naukowcy. Z jelita do SFO wysyłany jest sygnał w momencie dotarcia cieczy do żołądka. To właśnie on może z powodzeniem zastąpić sygnał z gardła.

Nerwy w jelitach wykrywają koncentrację wody i dzięki temu możliwe jest sterowanie uczuciem pragnienia. Jest to bardzo bezpieczny system, który zapewnia konieczność przetrwania organizmu. Dzięki niemu każde zwierzę musi poszukiwać wody w celu przetrwania.

Czytaj też: Mężczyzna skończył na izbie przyjęć po przedawkowaniu herbaty

Źródło: Newatlas