Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, skąd wydobywano skały użyte do budowy słynnego Stonehenge

Pochodzenie największych kamieni użytych do budowy Stonehenge było od wieków przedmiotem dyskusji. Na szczęście nastąpił postęp w tej sprawie, a wszystko za sprawą nowych analiz chemicznych.

Okazuje się, że głównym źródłem ogromnych fragmentów skał użytych do stworzenia monumentalnej budowali był obszar West Woods w brytyjskim hrabstwie Wiltshire . Badania w tej sprawie, opisane na łamach Science Advances, opierały się na analizach geochemicznych. Wykazały one, że 96% kamieni Stonehenge pochodzi ze wspomnianego miejsca. Znajduje się ono ok. 25 kilometrów dalej.

Czytaj też: Alphacool Eiswolf 2 to AiO dla kart graficznych

Jeśli chodzi o te sporych rozmiarów kamienie, zwane sarsenami, to obecnie w Stonehenge jest ich ponad 50, a największy ma ok. 9 metrów wysokości i wagę rzędu 25 ton. Dotychczasowe teorie, których początki sięgają XVI wieku, sugerowały, że sarseny pochodziły z Marlborough Downs, miejsca położonego 30 km na północ od Stonehenge.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Dlaczego wybrano akurat skały z West Woods? Nie jest to jasne, choć badacze przypuszczają, że najprawdopodobniej chodziło o wielkość i jakość znalezionych tam kamieni. Co ciekawe, z tamtego miejsca pochodzi 50 z 52 sarsenów użytych do budowych Stonehenge. Pochodzenie dwóch pozostałych nadal pozostaje zagadką.

Czytaj też: Pozostałości tej gromady zachwyciły naukowców. Są jedyne w swoim rodzaju