Stowarzyszenie Badań Kosmicznych uniwersytetów ogłosiło nowe obserwacje innej galaktyki, które rzuciły światło na to, dlaczego m.in. Droga Mleczna zyskała swój kultowy kształt spirali.
Według badań w ramach Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA), pola magnetyczne odgrywają silną rolę w kształtowaniu tych galaktyk. Jak wyjaśnia naukowiec Enrique Lopez-Rodriguez:
Pola magnetyczne są niewidoczne, ale mogą wpływać na ewolucję galaktyki. Doskonale rozumiemy wpływ grawitacji na struktury galaktyczne, ale dopiero zaczynamy poznawać rolę pól magnetycznych.
Pola magnetyczne w galaktyce spiralnej są wyrównane z ramionami spiralnymi w całej galaktyce o średnicy ponad 24000 lat świetlnych. Wyrównanie pola magnetycznego z tworzeniem się gwiazdy sugeruje, że siły grawitacyjne, które utworzyły spiralny kształt galaktyki, również ściskają pole magnetyczne. To wyrównanie wspiera wiodącą teorię, w jaki sposób ramiona są wpychane w ich spiralny kształt, znanej jako „teoria fali gęstości”.
Naukowcy zmierzyli pola magnetyczne wzdłuż ramion spiralnych galaktyki o nazwie NGC 1068 (M77). Pola są pokazane jako krzywe, które ściśle podążają za krążącymi ramionami.
Galaktyka M77 znajduje się 47 milionów lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Cetus, a jej sercem jest supermasywna aktywna czarna dziura, która jest dwa razy większa od tej w naszej galaktyce. Wirujące ramiona są wypełnione pyłem, gazem i obszarami, w których dochodzi do intensywnego formowania się gwiazd.
Obserwacje w podczerwieni SOFIA ujawniają to, czego nie potrafią zobaczyć ludzkie oczy: pola magnetyczne, które ściśle podążają za spiralnymi ramionami. Stwierdza, że pył, gaz i gwiazdy w ramionach nie są przymocowane jak łopatki na wentylatorze. Zamiast tego ta zawartość ramion porusza się wzdłuż nich, gdy grawitacja ją ściska.
Dalsze obserwacje tego typu są konieczne, aby zrozumieć, w jaki sposób pola magnetyczne wpływają na tworzenie i ewolucję innych rodzajów galaktyk, takich jak te o nieregularnych kształtach.