Reklama
aplikuj.pl

Skąd wzięła się gęsta atmosfera Tytana?

Jedną z tajemnic związanych z Tytanem, największym księżycem Saturna jest to, skąd wzięła się jego gęsta, bogata w azot atmosfera. Tytan jest jedynym księżycem w naszym Układzie Słonecznym, który ma tak gęstą atmosferę. Jest ona siedmiokrotnie większa od atmosfery ziemskiej jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiar obu obiektów. Tworzy wokół księżyca mgiełkę, która blokuje większość promieni słonecznych i sprawia, że ​​trudno jest dostrzec jego powierzchnię.

Atmosfera składa się głównie z azotu, ale zawiera także metan w stężeniu 5%, co jest niezwykłe. Zazwyczaj metan reaguje w atmosferze stosunkowo szybko, tworząc związki organiczne, które spadają na jej powierzchnię. Ale atmosfera Tytana nadal zawiera metan, co oznacza, że ​​albo jest on dostarczany w jakiś sposób albo taka sytuacja występuje tylko teraz.

Teraz dane zebrane z satelity Rosetta rzucają nowe światło na tę kwestię. Badanie sugeruje, że atmosfera na Tytanie jest generowana po części przez „gotowanie” materiału organicznego w jego wnętrzu. Rdzeń Tytana zawiera gęsty, bogaty w składniki organiczne kamienisty materiał, który mógł pochodzić z mniejszego obiektu. Z tego powodu naukowcy sprawdzili, ile gazu można wytworzyć z materiałów takich jak rdzeń. Nowe dane sugerują, że około połowa azotu z atmosfery i cały metan może pochodzić ze skalistego materiału w sercu Tytana.

[Źródło: iopscience.iop.org]

Czytaj też: Nowe zdjęcia od Cassini pokazują deszcz metanu na Tytanie