Reklama
aplikuj.pl

Skamielina sprzed 2,1 miliarda lat może być dowodem najwcześniejszej ruchomej formy życia

Około 2,1 miliarda lat temu podobna do kropli wody istota przemieszczała się po młodej Ziemi. Gdy organizm się poruszał, tworzył tunele, które mogą być najstarszymi dowodami na istnienie poruszającego się stworzenia na naszej planecie.

Do tej pory dowody na zdolność organizmu do samodzielnego poruszania się z wykorzystaniem własnej energii metabolicznej datowaliśmy na około 570 milionów lat. To ok. 1,5 miliarda lat mniej niż w przypadku nowego odkrycia. Niezależnie od tego, co pozostawiło niewielkie tunele, były to prawdopodobnie skupiska pojedynczych komórek, które połączyły się w celu utworzenia ślimakopodobnego organizmu.

Czytaj też: Czy to są najstarsze skamieliny życia na Ziemi?

Nie wszyscy są zgodni co do tego, że tunele powstały na skutek działalności złożonego życia. Naukowcy odkryli śladowe skamieliny w Gabonie, wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki. Śladowe skamieliny to w tym przypadku szereg tuneli, które powstały w miejscu, w którym w czasie Paleoproterozoiku znajdowało się płytkie morze. Po zebraniu setek znalezisk z dawnego morza śródlądowego naukowcy natrafili na skamieniałe tunele. Struktury te wskazywały, że niektóre organizmy wielokomórkowe były wystarczająco złożone, aby przedrzeć się przez błoto.

Tunele pozostawione przez te stworzenia są małe, o średnicy do 6 centymetrów i długości do 17 cm. Co więcej, tunele wydają się być wykonane przez coś, co poruszało się poprzecznie i pionowo przez błoto, Aby ustalić z całą pewnością, że tunele te powstały dzięki żywym stworzeniom, naukowcy przeanalizowali te struktury na kilka sposobów. Wykorzystali m.in. skanowanie mikrotomograficzne oraz dokonali analizy składników chemicznych. Na podstawie tych danych badacze uznali, iż tunele faktycznie stworzyły ruchome formy życia. Miałoby do tego dojść ok. 2,1 mld lat temu.

[Źródło: livescience.com; grafika: Université de Poitiers]

Czytaj też: Znaleziono skamielinę śluzicy sprzed 100 milionów lat