Reklama
aplikuj.pl

Te skamieniałości mogą wyjaśnić sekrety związane z pochodzeniem pierwszych zwierząt

Naukowcy przypuszczają, że grupa skamieniałości uznawanych za kluczowe w zrozumieniu pochodzenia pierwszych zwierząt w historii Ziemi może zawierać pewien sekret. Za badaniami w tej sprawie stoją eksperci z University of Portsmouth.

Dokonania naukowców zostały opisane na łamach Communications Earth & Environment, a artykuł może stanowić swego rodzaju przestrogę dla paleontologów. Do tej pory sądzono bowiem, że skamieniałości znajdujące się na terenie Burgess Shale w Kanadzie, które są związane z tzw. eksplozją kambryjską, do której doszło około 505 milionów lat temu, należały do organizmów żyjących w tym samym czasie. Nowe ustalenia podważają jednak tę hipotezę.

Czytaj też: Zobaczcie najciekawsze skamieniałości w bursztynie z ostatnich lat

Nic Minter i Orla Bath Enright odkryli, że niektóre ze zwierząt, których pozostałości zachowały się po dziś dzień, mogły występować w różnych okresach i na odmiennych obszarach. Wcześniejsze stanowisko mogło wynikać z błędnego założenia, że skoro skamieniałości są w dobrym stanie, to nie mogły zostać przeniesione w miejsce, w którym je znaleziono. Teraz naukowcy są jednak odmiennego zdania.

Bogactwo skamieniałości na terenie Burgess Shale sugerowało, że w okresie kambru doszło do eksplozji życia

Burgess Shale jest obszarem bogatym w skamieniałości znajdującym się w osadach – znaleziono tam ponad 65 000 szczątków należących do co najmniej 120 różnych gatunków Nic więc dziwnego, że prowadzone tam badania mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia pochodzenia zwierząt zamieszkujących naszą planetę. We współpracy z przedstawicielami  uniwersytetów w Southampton i Saskatchewan, naukowcy postanowili przeprowadzić  badania terenowe, aby określić, czy szczątki mogły zostać przetransportowane za sprawą lawin błotnych. Rezultaty sugerują, że jest to możliwe i to na dystansach rzędu kilkudziesięciu kilometrów.

Czytaj też: Bicellum brasieri może stanowić brakujące ogniwo w ewolucji zwierząt

Burgess Shale został odkryty ponad 100 lat temu i za jego sprawą pojawiła się teoria dotycząca eksplozji życia w okresie kambru. Nie wiadomo, co spowodowało lawiny błotne, które przeniosły szczątki zwierząt, powodując ich przekształcenie w skamieniałości wydobywane przez ludzi miliony lat później. Naukowcy nie są też w stanie określić, w jakich ramach czasowych zachodziły te zjawiska. Aby odpowiedzieć na przytoczone pytania, badacze zamierzają przeprowadzić kolejne analizy związane z tym miejscem.