Samica pszczoły uchwycona w bursztynie okazała się nieznanym dotychczas gatunkiem. Co ciekawe, na jej ciele wciąż znajdował się pyłek kwiatowy, mimo, że skamieniałość liczy miliony lat.
Odkrycia dokonał naukowiec z Oregon State University, który zidentyfikował owada znalezionego na terenie dzisiejszej Mjanmy. Jego wiek datuje się na ok. 100 milionów lat, co oznacza, że pochodzi z okresu środkowej Kredy.
Co ciekawe, obecnie występujące pszczoły wyewoluowały z nadrodziny Apoidea, której przedstawiciele byli mięsożercami. Z kolei nowo odkryty gatunek zyskał nazwę Discoscapa apicula. Wygląda na to, że jego przedstawiciele byli niewielkich rozmiarów, czarnymi i niemal pozbawionymi włosów owadami, zajmującymi się zbieraniem pyłków.
Jednocześnie Discoscapa apicula dzielą pewne cechy ze współcześnie żyjącymi pszczołami. Tego typu obserwacje zwiększaję wagę opisywanego odkrycia, ponieważ dotychczasowe, rekordowe zapisy kopalne dotyczące pszczół datowano na ok. 65 mln lat. Co ciekawe, wewnątrz opisywanego okazu naukowcy znaleźli pasożytnicze larwy, które mogły doprowadzić do przypadkowej kolizji pszczoły z żywicą.