WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Skanowanie mózgu oceni czy nadajesz się do danej pracy

W dzisiejszych czasach, o przyjęciu do pracy decyduje głównie rozmowa kwalifikacyjna i CV, ale w przyszłości może to ulec znacznej zmianie.

Badanie opublikowane w Science Advances opisuje, w jaki sposób można zastosować skanowanie mózgu do sprawdzenia umiejętności dowolnej liczby osób. Dzięki temu łatwo będzie można określić, czy ktoś nadaje się do danej pracy, czy nie. Podczas badania sprawdzono chirurgów, którzy mieli skupić się na wycinaniu precyzyjnych wzorów (powszechny test w tym zawodzie). W tym samym czasie monitorowano ich za pomocą specjalnego systemu. Algorytm analizował i interpretował aktywność mózgu i na tej podstawie określał, jak dobrze była wyszkolona dana osoba. Okazało się, że system był lepszy w ocenianiu chirurgów niż jakość samego wycinania.

System identyfikował aktywność w obszarach odpowiedzialnych za koordynację, a dane pokazywały, że lepiej wyszkolone osoby miały ją znacznie większą. Naukowcy zaznaczają jednak, że taka metoda ciągle znajduje się w fazie eksperymentalnej i nie wiadomo kiedy mogłaby ona zostać wprowadzona do użycia.

Źródło: https://bgr.com