Reklama
aplikuj.pl

Poznaliśmy skład tajemniczego „żelu” znalezionego na ciemnej stronie Księżyca

Nietypowa, przypominająca żel substancja, którą chiński łazik Yutu-2 odkrył w zeszłym roku w małym kraterze uderzeniowym na ciemnej stronie Księżyca, została poddana identyfikacji.

Naukowcy, w oparciu o zdjęcia i próbki zebrane podczas misji Apollo, doszli do wniosku, iż tajemnicza substancja jest po prostu… skałą. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o skałę, która uległa stopieniu na skutek uderzenia meteorytu, co doprowadziło do powstania ciemnozielonej, błyszczącej masy.

Badania w tej sprawie zostały opisane na łamach Earth and Planetary Science Letters. Z artykułu wynika, że chiński łazik natrafił na to znalezisko w lipcu ubiegłego roku. Pierwsze doniesienia były naprawdę zaskakujące, bowiem mówiło się o substancji o konsystencji żelu, choć po pewnym czasie pojawiły się sprostowania.

Czytaj też: Kiedy rozpocznie się wydobycie na Księżycu? Poznaliśmy pierwszą datę

Z analiz wynika, że regolit (powszechnie występująca na Księżycu skała) składa się głównie z plagioklazów (około 45 procent), piroksenów (7 procent) i oliwinów (6 procent). Opisywana substancja była jednak nieco bardziej nietypowa, co może wynikać ze słabego oświetlenia fotografii. Określono bowiem jedynie udział plagioklazów w składzie skały, które tworzą ją w ok. 38 procentach. Materiał ma ciemnozielony kolor i mierzy około 52 na 16 centymetrów. Jest on bardzo podobny do dwóch próbek pobranych podczas misji Apollo 15 i 17.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News