Reklama
aplikuj.pl

Skompletuj wyposażenie warsztatu – narzędzia, które warto mieć

warsztat samochodowy

Twój ulubiony mechanik nie ma wolnych terminów, a Ty nie chcesz czekać? Warto wiedzieć, że wiele prac związanych z naprawą samochodu czy wymianą części możesz wykonać sam. Kluczowy będzie tu dostęp do odpowiednich narzędzi warsztatowych. Jakie wyposażenie warsztatu może Ci się przydać, gdy chcesz samodzielnie naprawić swoje auto?

Jakie prace możesz przeprowadzić samodzielnie w domu?

Interesujesz się motoryzacją? Na pewno wiesz, że choć układy w samochodach są coraz bardziej zaawansowane i naszpikowane elektroniką, to nadal podstawowe naprawy możesz wykonać samodzielnie, nawet bez fachowego wykształcenia i umiejętności.

To się opłaca, bo usługi fachowców kosztują coraz więcej, a oni sami rzadko są dostępni od ręki. Gdy nauczysz się samodzielnie naprawiać usterki i wymieniać części eksploatacyjne, oszczędzisz pieniądze i czas. Nie będziesz musiał płacić mechanikowi za jego pracę ani zostawiać samochodu w warsztacie na kilka dni.

Na własną rękę możesz m.in.:

 • wymienić olej silnikowy;
 • wymienić filtry: powietrza, oleju, kabinowy;
 • zamontować nowe klocki hamulcowe;
 • zmienić opony letnie na zimowe lub odwrotnie.

Profesjonalistom lepiej pozostawić natomiast wszystko to, co jest związane z naprawą instalacji elektrycznej i elektronicznej. Jeśli nie masz doświadczenia i nie czujesz się pewnie, lepiej nie próbuj także naprawy i wymiany delikatnych, czułych elementów, np. amortyzatorów.

W jakie wyposażenie warsztatu warto zainwestować na początek?

Wykonywanie prac w domu będzie znacznie łatwiejsze, gdy przygotujesz się do tego z wyprzedzeniem. Kupowanie narzędzi warsztatowych dopiero wówczas, gdy są potrzebne, może kosztować Cię sporo czasu i stresu.

Może się oczywiście zdarzyć, że będziesz potrzebować nietypowego elementu wyposażenia warsztatu domowego. W większości prac wykorzystuje się jednak podstawowe narzędzia, które zawsze dobrze mieć pod ręką.

Podczas zakupów skorzystaj z tej listy:

 • wkrętaki o różnych rozmiarach i końcówkach;
 • wiertarko-wkrętarka z zestawem wierteł o różnej długości i grubości;
 • różne rodzaje kluczy: płaskich, nasadowych, imbusowych, klucze Torx, klucze do filtra oleju;
 • imadło, za pomocą którego ustabilizujesz na stole warsztatowym przedmioty poddawane obróbce;
 • ściągacze – do łożysk, tarcz i bębnów, łyżki do opon;
 • podnośnik hydrauliczny – najprostsze modele kosztują kilkaset złotych, a posiadanie takiego podnośnika znacznie ułatwia prace warsztatowe;
 • podstawowe meble – stół warsztatowy, tablica lub regał na narzędzia i akcesoria.

Na co zwrócić uwagę, wybierając narzędzia do warsztatu domowego lub samochodowego?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z majsterkowaniem, pamiętaj, że na początek lepiej kupić mniej niż więcej. Swoje wyposażenie warsztatu domowego zawsze możesz uzupełnić o dodatkowe narzędzia i akcesoria. Nie ma natomiast potrzeby inwestować np. w drogi sprzęt do diagnostyki auta czy zaawansowane, kosztowne elektronarzędzia.

Jeśli nie wiesz jeszcze, jakich narzędzi warsztatowych będziesz potrzebować, dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu. W takiej formie możesz kupić klucze, wiertła czy wkrętaki.

Podstawowe narzędzia do warsztatu samochodowego nie muszą być drogie. Lepiej jednak nie oszczędzać na ich jakości. Akcesoria dostępne w marketach mogą spełniać Twoje oczekiwania, ale tylko na początku. Z czasem przekonasz się, że są nietrwałe, mało precyzyjne, a przez to – niewarte swojej ceny. Zamiast tego lepiej postawić na sprzęt marek, z których korzystają profesjonaliści – takie produkty znajdziesz w sklepach z wyposażeniem do warsztatów samochodowych.

Chcesz zadbać o swój samochód jak zawodowy mechanik? Zainwestuj w odpowiednie wyposażenie warsztatu samochodowego i zacznij działać!

Wpis gościnny.