Naukowcy z University of Tsukuba stworzyli wzór, który ich zdaniem jest niemożliwy do podrobienia. Wykorzystanie tego rozwiązania mogłoby pozwolić na skuteczną walkę z fałszerzami.
W tzw. szeptanych galeriach na przeciwległych końcach długiego korytarza umieszcza się dwie duże, wklęsłe naczynia. Szeptanie do jednego z nich jest wyraźnie słyszalne przez osoby stojące przy drugim naczyniu. Formę galerii szeptanej mogą przyjmować nawet całe pomieszczenia. W przypadku niemożliwych do podrobienia wzorów, ich autorzy wykorzystali fale świetlne zamiast dźwiękowych, odbijające się wewnątrz mikroskopijnej komory.
W celu stworzenia mikroskopijnego obrazu naukowcy osadzili odcisk palca pod 1-milimetrowym rysunkiem przedsatwiającym Mona Lisę. Ten niewielki obrazek zawiera miliony równomiernie rozmieszczonych pikseli na centymetr kwadratowy. Wewnątrz każdego z tych pikseli znajduje się to, co badacze nazywają WGM. Jest to unikalna sygnatura kolorystyczna stworzona w mikroskopijnej, zaokrąglonej wnęce z odblaskowymi powierzchniami. Taka technologia mogłaby być wykorzystywana w niemal każdej dziedzinie naszego życia.
500-letni obraz pokazuje idealne proporcje człowieka. Czy obecni ludzie do nich pasują?
Każde z tych zagłębień ma niepowtarzalny kształt, choć zawsze są one zaokrąglone i posiadają odblaskową powierzchnię, która potęguje efekt „szeptania”. Podobnie jak w przypadku odcisków palców, dwie komory nigdy nie są identyczne. W każdej z nich autorzy projektu umieścili kroplę barwnika fluorescencyjnego, który jest chemicznie wrażliwy na światło.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Po umieszczeniu barwnika, naukowcy oświetlali go światłem UV w losowy sposób. Fale świetlne odbijały się wewnątrz każdego zagłębienia, podobnie jak dźwięk odbija się w galeriach szeptanych, co powodowało reakcję cząsteczek. Różnorodność kształtów w połączeniu z unikalnymi wzorami naniesionymi na barwnik fluorescencyjny, powodują powstanie unikalnej sygnatury kolorystycznej wewnątrz każdego piksela.