Alan Turing był brytyjskim matematykiem, który złamał szyfrowanie enigmy wykorzystywanej przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Warto wspomnieć, że to polski wywiad zdobył dla anglików enigmę. Pozwoliło to im na przetrwanie trudnego okresu wiążącego się z głodówką i śmiercią na froncie. Turing uważany jest również za ojca sztucznej inteligencji oraz komputerów.
Niestety żył w czasach, kiedy homoseksualizm był karalny i sąd skazał go na chemiczną kastrację w 1952 roku. Dwa lata później popełnił samobójstwo zjadając zatrute cyjankiem jabłko. Jego życie zostało doskonale opisane w książce pod tytułem – „Alan Turing: The Enigma” – autorstwa Andrew Hodges’a, która przerodziła się w doskonały film „Gra Tajemnic”. Pomimo jego sławy, rękopisy Turinga są raczej rzadko spotykane, dlatego warto wspomnieć o aukcji, na której znajdzie się jego zeszyt.
Zgodnie z tym, co mówi Bonham – znany londyński dom aukcyjny prowadzący licytację – mają oni do zaoferowania pisany odręcznie dokument naukowy, który ukazuje pracę Turinga nad notacją matematyczną i nauką komputerową. Pochodzi z roku 1942, kiedy Alan podejmował się łamania kodu enigmy w Bletchley Park. Od śmierci Turinga, zeszyt znajdował się w rękach matematyka Robina Gandy, który wykorzystywał jego wewnętrzne strony jako pamiętnik na sny, myśląc, że nikogo nie zainteresuje oryginalna zawartość i będzie mógł ją ukryć. Przedstawiciele domu aukcyjnego Bohnam uważają, iż zeszyt uzyska cenę zawierającą przynajmniej siedem zer. Część dochodu ma pójść na organizacje charytatywne.
Osobiście polecam film „Gra Tajemnic”, ponieważ jest to naprawdę świetne kino i bardzo ciekawie ukazuje życie Alana Turinga.
Źródło i zdjęcia: gizmodo.com