WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Skuteczny męski środek antykoncepcyjny

Przez dziesięciolecia męska antykoncepcja ograniczona była tak naprawdę do prezerwatyw albo bardziej trwałych rozwiązań, takich jak wazektomia. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Nanchang mają zmienić ten stan rzeczy.

Nowa metoda polega na wstrzyknięciu czterech warstw materiału do nasieniowodu. Są one dodawane w określonej kolejności: pierwszy to hydrożel alginianu wapnia, potem nanocząsteczki złota, kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA) a na koniec druga warstwa nanocząsteczek złota. Hydrożel działa jako fizyczna bariera dla plemników, a EDTA zabija nasienie jako wtórny efekt antykoncepcyjny.

antykoncepcja, męska antykoncepcja, nowa antykoncepcja

Całość można łatwo odwrócić dzięki zastosowaniu światła bliskiej podczerwieni, który ogrzeje złoto i spowoduje zmieszanie się warstw. EDTA rozbije hydrożel i całość można łatwo wypłukać od pacjenta. Zespół przetestował tę metodę na szczurach i stwierdził, że działa ona przez co najmniej dwa miesiące. Po jej odwróceniu szczury były wystarczająco płodne, aby móc zapłodnić partnerkę.

Czytaj też: Probiotyk zaprojektowany do usuwania amoniaku z organizmu

Źródło: Newatlas