Reklama
aplikuj.pl

Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej
Jakie są skutki antykoncepcji hormonalnej?

Dzięki postępom w medycynie, mamy dzisiaj szeroką paletę możliwości, jeżeli chodzi o wybór środków antykoncepcyjnych. Wszystkie mają jednak swoje plusy i minusy, o których trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji co do wyboru jednej z nich. Jakie są skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej?

Skuteczność poszczególnych metod ocenia się według tzw. wskaźnika Pearla, który mówi, do ilu ciąż może dojść u 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji w ciągu jednego roku. Im wskaźnik Pearla niższy, tym metoda antykoncepcji jest uważana za skuteczniejszą. Wskaźnik ten zazwyczaj podaje się w formie dwóch wartości – niższej, w przypadku regularnego stosowania, a także wyższej, u osób, które nie przestrzegają zasad danej metody. Stosowanie metody kalendarzykowej (bez zabezpieczenia) ma wskaźnik Pearla na poziomie 60-80.

Antykoncepcja hormonalna, czyli jaka?

Najbardziej obciążona skutkami ubocznymi jest antykoncepcja hormonalna, która jest szczególnie popularna wśród młodych kobiet. Pozwala na dużą swobodę podczas zbliżeń z partnerem, a przy tym jest dość łatwa w stosowaniu. Niestety, ma też swoje minusy.

Tabletki hormonalne to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych stosowanych na świecie

Antykoncepcja hormonalna opiera się na mechanizmie wprowadzania do organizmu syntetycznych hormonów – pochodnych gestagenów i etynyloestradiolu. Hormony podaje się, aby zahamować owulację, a przez to uniemożliwić zapłodnienie dojrzałej komórki jajowej. Najpopularniejsze są tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które zawierają dwa hormony: estrogen i progestagen. Ich wskaźnik Pearla wynosi 0,05-0,5. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest bardzo wysoka – przy idealnym stosowaniu zbliża się do 99,8%.

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko popularne tabletki (jednoskładnikowe i dwuskładnikowe). Hormony uwalniać mogą również plastry i implanty antykoncepcyjne, a także wkładki domaciczne czy krążki dopochwowe. Ochronę można uzyskać także dzięki specjalnym zastrzykom podawanym regularnie.

Skutki antykoncepcji hormonalnej

Nie ma idealnej metody antykoncepcji, bo każde zabezpieczenie jest „działaniem wbrew naturze”. Antykoncepcja hormonalna jest szczególnie obarczona różnymi skutkami ubocznymi, bo wykorzystuje syntetyczne hormony do kontrolowania płodności. Dlatego właśnie, przed rozpoczęciem jej stosowania, ginekolog powinien zlecić dokładne badanie krwi, cytologię lub USG dopochwowe.

Antykoncepcji hormonalnej nie powinno się stosować na chybił-trafił

Ogólne skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej to bóle głowy, niekontrolowany wzrost masy ciała, zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi lub nietypowe krwawienia (zarówno skąpe, jak i nasilone). To jednak nie wszystko, bo moją pojawić się nudności, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, huśtawki emocjonalne czy problemy skórne.

Jednym z najbardziej uciążliwych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej jest spadek libido. To przewrotne, że substancja, która ma przywracać radość z seksu, po części ją też odbiera. Niestety, niewiele da się z tym zrobić, bo libido ma związek z gospodarką hormonalną, więc jakiekolwiek ich zmiany nie są korzystne.

Mimo że efekty uboczne antykoncepcji hormonalnej są dość liczne, to występują u statystycznie niewielkiej liczby kobiet. Wielu z nich można uniknąć, robiąc odpowiednie badania i konsultując wybraną metodę z ginekologiem.